Zestawy typu Super Eco Combi, jak zaczęto określać około 32-metrowe konfiguracje z dwiema naczepami, już za pół roku mają rozpocząć testy na terenie Holandii. Będzie to pierwsza tego typu próba w kraju o bardzo wysokiej gęstości zaludnienia, nadając całemu przedsięwzięciu naprawdę przełomowy charakter. Stąd też naprawdę drobiazgowe przygotowania, które prowadzi się tutaj pod względem sprzętowym.
Już od 2022 roku wiadomo, że pierwszą firmą z holenderskim zezwoleniem na Super Eco Combi będzie Ewals Cargo Care. Również w 2022 roku firma pokazywała prototyp takiego zestawu, prezentując go między innymi politykom. Jak się jednak okazuje, zauważono wówczas kilka niedociągnięć, które mogły utrudniać ruch 32-metrowej konfiguracji na drogach. Dlatego Ewals Cargo Care wrócił do rozmów z producentami naczep, zlecił wprowadzenie stosownych poprawek i teraz zaprezentował efekt końcowy.
Film z prezentacji w Venlo:
Jeśli film nie ładuje się na Waszym urządzeniu, znajdziecie go też tutaj.
Scania serii S z powyższego nagrania, połączona z dwiema naczepami marki Kässbohrer oraz z jednoosiowym wózkiem dolly, to właśnie ta nowa, poprawiona generacja Super Eco Combi. Przewoźnik oficjalnie zaprezentował ją na terenie swojej bazy pod Venlo, zapraszając na tę okazję przedstawicieli między innymi holenderskiego rządu, holenderskiego stowarzyszenia przewoźników, instytutów badawczych, a także kilku producentów naczep.
Pod okiem ekspertów poprawiony zestaw miał wykonać kilka konkretnych manewrów, potwierdzając w ten sposób swoją nienaganną zwrotność. Zapowiedziano też, że na samym początku 2024 roku ciężarówka zostanie przekazana do testów na terenie RDW, czyli w ośrodku badawczym holenderskiego wydziału komunikacji. Następnie można spodziewać się ostatecznej decyzji o dopuszczeniu Super Eco Combi do ruchu i tym samym też rozpoczęciu testów. Początkowo ma to polegać na ciąganiu po dwóch załadowanych naczep do portu, by następnie wysyłać je w podróż promową do Wielkiej Brytanii.
Jakie konkretnie technologie zastosowano w tym nowym zestawie? Tego dokładnie nie podano. Skoro jednak naczepy są produktem Kässbohrera, można spodziewać się między innymi rozwiązania o nazwie Dynamic Steering, w taki sposób dobierającego ciśnienie w poduszkach zawieszenia, by maksymalnie ograniczyć opory przy wykonywaniu manewrów. Więcej na ten temat: Zestaw z dwiema „megami” jednocześnie – Dynamic Steering pozwoli pokonać ronda
Kässbohrer Dynamic Steering: