Nowa generacja tempomatu marki Scania – 2% paliwa i aktualizacja używanych aut

Gdy producent masowo zaprasza dany model do warsztatów, zwykle oznacza to akcję serwisową, wywołaną błędnym montażem lub wadliwą częścią. W tym jednak przypadku okoliczności są jednak zupełnie inne, gdyż chodzi o wprowadzenie najnowszego wyposażenia także do używanych już pojazdów.

Sprawa dotyczy marki Scania, która przygotowała nowe oprogramowanie dla systemu CCAP, czyli inteligentnego tempomatu przewidującego topografię terenu i sterującego przy tym pracą skrzyni biegów. Jego nowa wersja ma zapewniać między innymi więcej toczenia na biegu neutralnym, dzięki analizowaniu pochyłości przy użyciu nowych, bardzo zaawansowanych algorytmów. W trybie „Eco” powinno to więc zapewnić o 2 procent niższe zużycie paliwa, a więc oszczędzić około pół litra na każde 100 kilometrów.

Nowa generacja CCAP ma być standardowym wyposażeniem wszystkich nowych ciężarówek marki Scania, które zostaną teraz zamówione u dealerów. Niemniej firma pomyślała też o tych klientach, który użytkują już swoje pojazdy od pewnego czasu. Jeśli więc ktoś posiada Scanię z nowym układem napędowym typu Super, wyprodukowaną po listopadzie 2021 roku, może udać się do serwisu i zaktualizować tam system CCAP do nowej wersji.