Nowa generacja naczep Wielton jest już kompletna – pięć modeli na nowych ramach

W 2017 roku Wielton rozpoczął wymianę swojej naczepowej oferty. Na rynku zadebiutowały wówczas naczepy kurtynowe z serii Master, będąc zupełnie nową generacją pojazdów. Teraz natomiast seria Master wzbogaciła się o kolejne pojazdy. Nowa oferta jest już oficjalnie kompletna, a ponadto wprowadzono drobne zmiany, mające ułatwić codzienną eksploatację.

Czym wyróżnia się nowa generacja „Wieltonek”? Wszystkie pojazdy z serii Master mają między innymi zmieniony kształt ramy. Poprzednia generacja naczep posiadała ramę typowo podłużnicową, z niewielką ilością punktów podparcia podłogi. Nowe naczepy Wielton mają natomiast ramę z licznymi poprzeczkami, co powinno zapewniać większą sztywność pojazdu.

Widok na nowy układ ramy:

Poza tym seria Master wprowadziła między innymi zupełnie nowy kształt tylnego portalu, nowy mechanizm otwierania dachu, nową konstrukcję ściany przedniej, nowe zamki tylne, czy też nowy układ tylnej belki. Ponadto wszystko przebadano w nowym Centrum Badawczo-Rozwojowym marki, działającym od lutego 2016 roku. To jedno z dwóch takich laboratoriów w Europie, pozwalające badanej naczepie przejechać 500 tys. km w zaledwie pięć tygodni.

Początkowo wszystkie te nowe cechy można było otrzymać w naczepie kurtynowej (Curtain Master) lub ewentualnie kurtynowej typu mega (Curtain Master Mega). W ostatnim czasie oferta została jednak uzupełniona i teraz seria Master ma swoją reprezentację także w wersji z muldą (Coil Master), w otwartej wersji skrzyniowej (Drop Side Master), a także w wydaniu burto-firanki (Side Curtain Master).

Nowa mulda, przystosowana do zwojów o średnicy do 2200 mm:

Wszystkie pojazdy są już w produkcji i wykorzystują tę samą, nową konstrukcję ramy. Ponadto wszystkie zabezpieczane są antykorozyjnie wyjątkowo skuteczną metodą kataforezy (w skrócie KTL). To technologia wprowadzona przez Wielton półtora roku temu i przeniesiona do wieluńskiej fabryki z przejętych zakładów Viberti we Włoszech. Sam producent twierdzi, że KTL jest skuteczniejszy nawet od cynkowania.

Poza tym rozszerzeniem nowej generacji pojazdów, Wielton wprowadził też w ostatnich dniach dwie drobne nowości. To nowa konstrukcja zawiasów drzwiowych, które można teraz bardzo łatwo odkręcić. W efekcie ewentualna wymiana zawiasów nie powinna być najmniejszym problemem.

Nowe zawiasy i dodatkowa poprzeczka dachu:

Wszystkie naczepy z kurtynami mają też teraz mieć uzupełnioną konstrukcję dachu. W jej przedniej części pojawiła się dodatkowa poprzeczka, lepiej naprężająca materiał. Powinno to ograniczyć zjawisko zbierania się na dachu wody, która następnie mogłaby się zamienić w lód spadający na inne pojazdy.

Poniżej możecie zobaczyć każdą naczepę wymienionej właśnie generacji. Zdjęcia te wykonano właśnie we wspomnianym laboratorium. Jak dokładnie ono działa, wyjaśniałem w tym artykule. W dużym skrócie zaś powiem, że laboratorium potrafi odtworzyć wstrząsy zarejestrowane w czasie pomiarowego przejazdu po rzeczywistej drodze. W efekcie naczepa poddawana jest takim samym przeciążeniom, jak w zwykłym użytku.

Wielton Curtain Master:

Wielton Coil Master:

Wielton Side Drop Master:

Wielton Side Curtain Master:

Wielton Curtain Master Mega: