Norwegia chce deportować kierowców łamiących przepisy – ma to dotyczyć m.in. niewłaściwych opon

Norweski rząd zapowiedział bezwzględną walkę z przewoźnikami zagrażającymi bezpieczeństwu. Żeby jednak tego dokonać, chce się zaostrzyć prawo obejmujące samych kierowców.

Norweski rząd przygotował nowy projekt przepisów, który ma obejmować kierowców ciężarowych popełniających najpoważniejsze wykroczenia na drogach. Za główny przykład podaje się tutaj jazdę na nadmiernie wyeksploatowanych oponach lub czy też na ogumieniu typowo letnim.

Zgodnie z rządowym projektem, dopuszczenie się takiego wykroczenia ma skutkować nałożeniem na kierowcę „żółtej kartki”. Jeśli natomiast dany kierowca powtórzy wykroczenie, otrzyma „czerwoną kartkę”, jednoznaczną z natychmiastowym deportowaniem z Norwegii.

Jak podaje norweski serwis „Nettavisen”, deportacyjnym karom mają podlegać zarówno obywatele krajów Unii Europejskiej, jak i kierowcy pochodzący spoza krajów wspólnoty i posiadający na przykład zezwolenie na pobyt krótkoterminowy. Nowe prawo będzie więc szczególnie istotne dla kierowców-imigrantów.

Rząd chciałby wprowadzić powyższe przepisy jeszcze przed kolejną zimą. Wcześniej jednak swoją zgodę musi wyrazić norweski parlament. Ten otrzymał już projekt do swoich konsultacji, a więc wkrótce w sprawie powinny pojawić się nowe informacje.