Nooteboom opatentował swoje pojazdy do przewozu wież wiatraków – patent utrzyma się do 2023 roku

Nooteboom zdołał wykazać unikalność jednego z swoich specjalistycznych rozwiązań. Aż do 2023 roku, firma będzie dysponowała patentem na system o nazwie Liftad, stosowany w pojazdach typu Mega Windmill Transporter (MWT).

Opatentowane rozwiązanie służy do transportu wież turbin wiatrowych. Liftad pozwala przewozić te elementy bez stosowania jakiejkolwiek platformy, mocując je na swoistych „imadłach” i unosząc na siłownikach.

Zdaniem Nooteboom, taki układ zapewnia najbardziej efektywną formę transportu wież. Ponadto system Liftad może być dopasowywany do elementów o różnej średnicy, a maksymalna masa ładunku wynosi przy tym 100 ton.

Wniosek o patent Nooteboom złożył już w 2005 roku. Całe postępowanie pochłonęło więc 14 lat. W międzyczasie na drogi wyjechało ponad 80 pojazdów z systemem Liftad i większość z nich pozostaje w ciągłym użytku.

Cały czas znajdują się też klienci na nowe egzemplarze. I zapewne będą znajdowali się nadal, jako że do 2023 roku konkurencja nie będzie mogła oferować podobnych rozwiązań.