OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 2 Październik, 2018

Niższe opłaty za niemieckie drogi dla ciężarówek zasilanych LNG – kolejna zachęta dla przewoźników

Powyżej: nowa Scania serii R na LNG

W czasie gdy polskie władze przygotowują się do zniesienia akcyzy na LNG, Niemcy chcą objąć gazowe ciężarówki niższymi opłatami. Ma to być kolejna zachęta dla przewoźników, by przesiadać się na bardziej ekologiczne pojazdy.

Ustalono już, że od 2019 roku z myta zostaną zwolnione ciężarówki elektryczne. Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiła się zaś propozycja, by coś podobnego uczynić dla ciężarówek na gaz. Miałby one co prawda podlegać opłatom, lecz ze stawkami wyraźnie niższym, niż w przypadku ciężarówek dieslowskich.

Powyższa propozycja została wysunięta przez rządzącą koalicję. Jest więc faktyczna szansa, by zniżka na mycie faktycznie weszła w życie.

A przy okazji warto przypomnieć, że w Niemczech zorganizowano już dopłaty dla zakupu ciężarówek na LNG. Mogą one wynosić nawet 12 tys. euro, według wymagań opisywanych tutaj: Niemieckie dopłaty do ekologicznych ciężarówek – od 8 do 40 tys. euro, już od przyszłego miesiąca.

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. hugo napisał(a):

  No tak, bo nie o to chodzi by złapać króliczka, tylko by go gonić. Na początek zniżki, zachęty, profity a potem jak już kupią, to się znów zmieni prawo w drugą stronę, a potem to znów na zachętę auto elektryczne itd. Całe życie swoje będą spędzać na dostosowywaniu się do czyichś widzimisię ujętych w ramach prawa.

 2. Adi napisał(a):

  Dlaczego dla ciężarówek pchają LNG a nie LPG. Przecież instalacja LNG jest skomplikowana i ciężkie zbiorniki na gaz. Jeszcze nigdy nie widziałem stacji LNG a LPG jest bardzo dostępne. W samochodach osobowych nie przyjęło się LNG a właściwie LPG. Jestem bardzo ciekaw opinii Filipie. Pozdrawiam Adrian

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   LPG nie jest tak szeroko promowane, gdyż – w przeciwieństwie do LNG – jest paliwem ropopochodnym. Wymaga więc ropy naftowej tak samo, jak olej napędowy. Ciężarówki na LNG mają też taką zaletę, że bez żadnych modyfikacji nadają się do jazdy na biogazie. To natomiast paliwo, którego spalanie wiąże się z praktycznie zerową emisją CO2.

 3. Dawid napisał(a):

  Ekologia – pompowane bańki finansowej. Te najbardziej spektakularne bańki finansowe to, Holandia i cebulki tulipana, gdzie za jedną można było kupić kamienicę. A gdy bańka pękła to ludzie jedli te cebulki jak ziemniaki. No i Ameryka i nieruchomości, a to wszyscy pamiętamy jak się skończyło.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.