Niższe opłaty drogowe dla ciężarówek, a także zapowiedź zwrotów i walki z kabotażem

Władze Niemiec szykują niemałe zmiany w systemie opłat drogowych. Mówi się tutaj o nowych formach kontroli kabotażu, zmniejszaniu stawek, zwracaniu nadpłaconego myta oraz zmianach dla ciężarówek gazowych.

1. Kontrole Ten temat był już opisywany, ale teraz pojawiło się jego ostateczne potwierdzenie. Mianowicie jest już w stu procentach pewnym, że BAG będzie teraz wykorzystywało system opłat drogowych do kontroli kabotażu. Właśnie w oparciu o dane z myta, funkcjonariusze sprawdzą po jakich drogach jeździ samochód, gdzie przekraczał granicę i jak długo przebywa w kraju. Władze Niemiec oficjalnie wydały na to zgodę, przepisy o ochronie danych nie zostaną złamane, a ilość kar za nielegalny kabotaż może ulec znacznemu zwiększeniu.

2. Nowe stawki opłat. Zapewne wiecie, że 28 października ubiegłego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok korzystny dla firm transportowych. Stwierdzono w nim, że Niemcy nielegalnie przerzucali koszty utrzymania policji drogowej na firmy transportowe. Te policyjne koszty były bowiem pokrywane częściowo z opłat drogowych dla ciężarówek, figurując tam jako część kosztów infrastrukturalnych.

W związku z powyższym stawki opłat muszą ulec zmianie. Nowy cennik wejdzie w życie 1 października 2021 roku i będzie przewidywał niższe koszty infrastrukturalne, ale za to nieco wyższe koszty za emisję hałasu oraz spalin. Niemiecki magazyn „VerkehrsRundschau” wstępnie opublikował już takie stawki i znajdziecie je pod tym linkiem. A poniżej podaję wyliczenia dla najpopularniejszych klas, czyli ciężarówek o co najmniej 4 osiach, o DMC powyżej 18 ton , z silnikami Euro 6 lub Euro 5:

Euro 6 obecnie: 17,4 centa za kilometr korzystania z infrastruktury, 1,1 centa za kilometr za emisję spalin i hałasu, łącznie 18,5 centa za kilometr.

Euro 6 od 1 października: 16,9 centa za kilometr korzystania z infrastruktury, 1,2 centa za kilometr za emisję spalin i hałasu, łącznie 18,1 centa za kilometr.

Euro 5 obecnie: 17,4 centa za kilometr korzystania z infrastruktury, 2,2 centa za kilometr za emisję spalin i hałasu, łącznie 19,6 centa za kilometr.

Euro 5 od 1 października: 16,9 centa za kilometr korzystania z infrastruktury, 2,3 centa za kilometr za emisję spalin i hałasu, łącznie 19,2 centa za kilometr.

3. Zwrot opłat. Powyższa zmiana opłat ma zadziałać także wstecz, mianowicie nowe stawki zostaną uznane za właściwe dla okresu od 28 października 2020 roku do 30 września 2021 roku. Tym samym przewoźnikom będą przysługiwały zwroty, które będzie można otrzymać po złożeniu oficjalnego wniosku do BAG. Koniecznie będzie przy tym okazanie miesięcznych rachunków za opłacone myto.

4. Instalacje CNG. Tę ostatnią informację podano bez konkretnych dat, a jedynie jako wstępny plan na przyszłości. Jak donosi Eurotransport.de, BAG chciałoby z czasem ograniczyć gazowe zwolnienie z opłat drogowych, obejmując nim wyłącznie ciężarówki fabrycznie pracujące na gazie ziemnym. Coś takiego miałoby ograniczyć stosowanie niefabrycznych instalacji. Pozostaje tylko pytanie, czy wydarzy się to dopiero pod koniec 2023 roku (gdy przestanie obowiązywać obecne zwolnienie), czy też Niemcy spróbują zadziałać szybciej?