Nissan testuje elektryczny samochód dostawczy z ogniwami paliwowymi zasilanymi bioetanolem

nissan_env200_ogniwa_etanol_2

Elektryczny samochód dostawczy o zasięgu 600 kilometrów? Taka oferta bezsprzecznie mogłaby zainteresować przedsiębiorców z najróżniejszych branż. I bardzo możliwe, że wkrótce faktycznie będą oni mogli kupić taki pojazd, jako że Nissan testuje właśnie w Brazylii nową wersję modelu e-NV200.

Lekki “dostawczak” Nissana już od dłuższego czasu dostępny jest w elektrycznej wersji e-NV200. Problem jednak w tym, że zasięg tego samochodu to maksymalnie 170 kilometrów, a zimą trudno liczyć nawet na tę niewielką wartość. Dlatego też Japończycy postanowili połączyć silnik elektryczny z ogniwem paliwowym.

nissan_env200_ogniwa_etanol_4

Prototypowy pojazd wyposażony jest w ogniwo paliwowe e-Bio, pracujące na czystym etanolu. Pozyskuje się z niego energię umożliwiającą naładowanie akumulatora o pojemności 24 kWh i gwarantującą ponad 600 kilometrów zasięgu. Co natomiast najważniejsze, generowane przy tym spaliny w żaden sposób nie zatruwają powietrza, a ponadto etanol w połączeniu z wodą charakteryzuje się niskim stopniem palności, umożliwiającym stosowanie prototypowego napędu bez szczególnych zasad bezpieczeństwa.

Dlaczego natomiast samochód ten testuje się w Brazylii? Wynika to z popularności etanolu na terenie Ameryki Południowej. Paliwo to, wytwarzane z trzciny cukrowej oraz kukurydzy, produkuje się tam na szeroką skalę i powszechnie sprzedaje w bardzo atrakcyjnych cenach.

nissan_env200_ogniwa_etanol_3