OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 8 Marzec, 2018

Nissan opracował system czytania w myślach kierowcy – gwałtowne hamowanie auto wykona przed nami

Ten tekst nie będzie dotyczył samochodów ciężarowych, czy nawet dostawczych. Zrobię jednak pewien wyjątek, bo jest ku temu naprawdę dobry powód.

Nissan pokazał na Salonie Samochodowym w Genewie system o nazwie Brain-to-Vehicle, w skrócie B2V. Jego działanie polega na czerpaniu sygnałów z mózgu kierowy, interpretując je i na tej podstawie wspomagając sterowanie.

Wyobraźmy sobie taką przykładową sytuację, w której samochód musi nagle ominąć przeszkodę. Nasz mózg stwierdzi, że należy odbić kierownicą w lewo, samochód wychwyci ten sygnał i sam skręci kierownicą w żądanym kierunku, zanim jeszcze nasze ciało zdąży wykonać jakikolwiek ruch. Reakcja na sytuację kryzysową będzie dzięki temu ekstremalnie szybka, ułatwiając uniknięcie wypadku. To samo dotyczyć ma też dotyczyć awaryjnego hamowania lub – jeśli będzie tego wymagała sytuacja – gwałtownego przyspieszania.

System B2V to pierwsze takie rozwiązanie w historii motoryzacji. Zostało ono zaprezentowane w prototypie o nazwie IMx KURO, widocznym powyżej. Jest to samochód elektryczny o mocy 435 KM, mający zasięg nawet 600 kilometrów na jednym ładowaniu. Co też ciekawe, IMx KURO ma dać kierowcy wybór – albo jazdę na autopilocie, albo kierowanie własnoręczne, na przykład dla osób czerpiących z tego przyjemność. System łączenia się z mózgiem ma działać tylko w tym drugim trybie, jako że przy autopilocie nie będzie po prostu potrzebny.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. Scuderia ferarri fan napisał(a):

  Dobre!To jak zobaczę fajna dupe na chodniku i będę miał brudne myśli to auto pojedzie do niej na przełaj tak?albo będzie machać antentką?gorzej jak kierujący zapali przed jazda Jointa.wtedy to będzie masakra.hehe

 2. Marcin napisał(a):

  Ciekawe jak kierowca to pomyśli jak z naprzeciwka będzie jechać inne auto hahaha

 3. Kris napisał(a):

  Ciekawe bedzie dojezdzanie do swiatel jak bedzie sie zmienialo na czerwone.
  Czlowiek sobie mysli jeszcze zdaze, nie zdaze, moze jednak zdaze, nie jednak musze hamowac.
  Chcialbym widziec w tym momencie ten samochod awaryjne hamowanie i pelne przyspieszenie na zmiane..

 4. Hades napisał(a):

  Myślozbrodniarze strzezcie sie. Policja myśli tuz tuz.

 5. andrzej napisał(a):

  Matrix.Niestety, nieuchoronnie w tym wlasnie kierunku zdazamy.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.