Niskowejściowy ciągnik z umywalką, kuchenką i salonką – MAZ X pokazany na targach

Kilka miesięcy temu białoruski MAZ zaprezentował grafiki z nowym prototypem, oznaczonym bardzo krótką nazwą „X”. Jego głównym wyróżnikiem miała być zupełnie nowa kabina, mająca charakter niskowejściowy, a mimo to mieszcząca umywalkę, wyposażenie kuchenne oraz łóżko dolne przekształcane w tak zwaną „salonkę”. I choć w pierwszej chwili taki układ mógł wydawać się wręcz niewykonalny, MAZ X faktycznie powstał, będąc ostatnio zaprezentowanym na branżowych targach, za naszą wschodnią granicą.

Pokazane na początku roku grafiki:

Na poniższym filmie, mniej więcej od 5:40, możecie zobaczyć prezentację wnętrza tej prototypowej kabiny. Podkreślę, że to film o nieoficjalnym charakterze, wykonany po prostu przez jedną z osób odwiedzających targi. Co natomiast można dostrzec tam w szczegółach? Pojawia się między innymi pionowa lodówka z niewielką zamrażarką (6:10), instalacja wodna (6:17), wysuwana umywalka (6:25), obrotowy fotel kierowcy (6:31), składane łóżko górne (6:38), tak zwany „multicooker” do gotowania posiłków (6:46), kuchenka mikrofalowa (6:47) oraz wyjątkowo rozbudowane łóżko dolne, przekształcające się w stolik i dwa miejsca do siedzenia (7:29). Co też ciekawe, kabina okazuje się dostępna tylko od prawej strony, po lewej stronie nie mając żadnych drzwi, co też skutkowało przeniesieniem wielu elementów sterujących pod lewą szybę boczną (8:30). Ponadto nad fotelem kierowcy znalazł się telewizor (9:45).

Omawiany film z targów:

Czy MAZ X ma szansa na wdrożenie do produkcji? Szczerze mówiąc, nie widzę na to większych szans. W końcu mowa o bardzo ubogim producencie, który nadal stosuje kabiny wywodzące się z początku lat 80-tych, od niedawna łącząc je z chińskimi elementami układów napędowych. Za to zupełnie nie zdziwiłoby mnie pojawienie się podobnych rozwiązań w ciężarówkach europejskich lub nawet chińskich marek. W Europie mogą to napędzić nowe wymogi w zakresie konstrukcji kabin, narzucające stosowanie od 2029 roku właśnie układów niskowejściowych, by zapewnić lepsze ochronę dla rowerzystów (o czym pisałem między innymi tutaj oraz tutaj). Za to Chińczycy mogą być zainteresowani integracją mieszkalnego wyposażenia, wszak to właśnie w Chinach produkuje się obecnie ciężarówki z najbardziej „domowymi” dodatkami, w tym nawet z lodówkami lub kabinami prysznicowymi (co możecie zobaczyć na serii filmów dostępnej tutaj).