Niskowejściowa betoniarka dla polskiej firmy – tridem, mały silnik i kamery

Powyżej: prezentacja filmowa

Niskowejściowe ciężarówki budowlane to wynalazek, który zrodził się w Wielkiej Brytanii. Dostrzeżono w nim sposób na poprawę bezpieczeństwa pierwszych i rowerzystów, dzięki wyeliminowaniu sporej części „martwego pola”. A teraz podobny pojazd będzie można spotkać także w Polsce. Budowlany Mercedes-Benz Econic trafił bowiem do firmy Bosta-Beton, posiadającej wytwórnie betonu w szesnastu polskich miastach.

Prezentowany samochód to betonomieszarka do pracy typowo w ruchu miejskim. Jego główną zaletą ma być wspomniana już widoczność, bardzo łatwe zajmowanie miejsca w kabinie oraz świetna zwrotność. Pojazd dostarczono bowiem w wysokim wariancie nadwozia, pozwalającym na swobodne chodzenie po wnętrzu. Prawe drzwi mają układ typowy dla autobusów miejskich, podobne jak w autobusach jest też umiejscowienie fotela kierowcy, natomiast ostatnia oś skrętna pozwoli zmieścić się na bardzo ciasnych skrzyżowaniach.

Oczywiście nie ma tutaj mowy o dobrych właściwościach terenowych. Niskowejściowa kabina skutkowała bowiem ogromnym zwisem przednim, natomiast podwozie z potrójnym wózkiem tylnym – tak zwanym „tridemem” – znacznie obniżyło kąt rampowy. Nikt jednak nie powiedział, że ma to być ciężarówka uniwersalna i najwyraźniej Bosta-Beton potrzebowało takiego samochodu, na przykład z myślą o budowach realizowanych w ścisłych centrach miast.

Pod względem technicznym jest to Mercedes-Benz Econic 3235, a więc 32-tonowe podwozie z 354-konnym silnikiem. Źródłem napędu okazuje się niewielki, 7,7-litrowy silniki diesla, natomiast za przeniesienie mocy odpowiada zautomatyzowana skrzynia biegów. Zabudowę betonomieszarki dostarczyła firma Liebherr, a wśród innych elementów wyposażenia jest między innymi cały zestaw kamer. Obiektywy zawieszono nawet na lusterkach bocznych, a obraz przekazywany jest do wyświetlacza umieszczonego nieopodal kierownicy.

Prezentowany samochód wydał jeden z polskich dealerów marki Mercedes-Benz, firma EWT Automotive. Również ta firma opublikowała zdjęcia pojazdu.

Więcej o charakterystyce Tridemu: DAF XF z tridemem – dla kogo taki układ, jakie ma zalety i czy zobaczymy go w Polsce?