Nikola postawi w USA pierwsze 16 stacji tankowania wodoru – jak widać, firma trzyma się obietnic

nikola_one

Nikola Motor Company nie przestaje kompletować grona podwykonawców. Tylko w ostatnich tygodniach dowiedzieliśmy się, że Nikola One oraz Nikola Two będą zasilane silnikami elektrycznymi niemieckiej marki Bosch. Wiadomo też, że wytwarzaniem prądu zajmą się ogniwa paliwowe od szwedzkiej firmy PowerCell. Teraz zaś ujawniono kto zbuduje dla Nikola pierwsze wodorowe stacje.

Kiedy Nikola zaczęło zbierać przedpłaty i pokazało swój pierwszy prototyp, amerykańska firma obiecała też rozstawić liczne stacje tankowania wodoru. Mają się ona pojawić na terenie całego USA, umożliwiając Nikola One pracę w transporcie długodystansowym. I co więcej, faktycznie jest coś na rzeczy, jako że Nikola podpisało właśnie umowę na budowę 16 pierwszych stacji. Dostarczy je norweska firma Nel AS, mająca już 90 lat doświadczenia w budowie instalacji wodorowych.

Inaczej niż w przypadku stacji z benzyną i olejem napędowym, stacje wodorowe same wytwarzają swoje paliwo. Jaka więc będzie tutaj wydajność? Początkowo każda z 16 stacji wytworzy do 8 ton wodoru dziennie, a z czasem wydajność ta zostanie zwiększona do 32 ton. Dla porównania, jedna Nikola One ma zużywać od 50 do 75 kilogramów wodoru na cały dzień jazdy.

Przypomnę, że produkcja seryjna Nikola One powinna rozpocząć się w 2021 roku. Aby więc postawić większą ilość stacji, firma nadal ma ponad trzy lata.

Więcej o 1010-konnych ciężarówkach Nikola przeczytacie tutaj.