Przy okazji uroczystości 100-lecia istnienia firmy, holenderski przewoźnik Van der Wal zaprezentował całkowicie elektryczny zestaw o długości około 25 metrów. I właściwie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, wszak Holendrzy co rusz wychodzą z jakimś nowym elektrykiem, gdyby nie zaskakująca konfiguracja tego pojazdu. Bazą całego zestawu jest bowiem niewielkie podwozie typu 4×2, wyposażone w dzienną kabinę i oferujące miejsce na jedno nadwozie typu BDF.
Skąd ten pomysł? Otóż przewoźnik postanowił wdrożyć do floty elektryczną ciężarówkę, ale do dyspozycji miał tylko jedną stałą linię, którą dałoby się wykonać pojazdem o bardzo ograniczonym zasięgu. Była to akurat trasa wymagająca 25-metrowego zestawu, a nawet dwupokładowej konstrukcji, z uwagi na lekki, przestrzenny charakter ładunków. Cały „haczyk” polegał więc na znalezieniu elektrycznego modelu, który mógłby w ogóle obsłużyć taki zestaw, otrzymując odpowiednie parametry oraz dopuszczenia.
Po długich analizach wybór padł na Mercedesa eActros 400, który dzięki kilku modyfikacjom został dopasowany do pracy w 25-metrowym zestawie. To od razu wyjaśnia wybór tak małej, dziennej kabiny, wszak eActros 400 po prostu nie występuje z innym nadwoziem. Wynika to z konstrukcji jego układu chłodzenia, a konkretnie ogromnych chłodnic umieszczonych za kabiną, oddających nadmiar ciepła przy hamowaniu silnikiem. Jednocześnie, skoro zlecenia miały dotyczyć bardzo lekkich ładunków, zdecydowano się też na wersję 4×2, wszak opcjonalna oś wleczona była zwyczajnie niepotrzebna. Za to tylną część zestawu, czyli wózek dolly oraz naczepa, pozyskano po prostu ze standardowej floty przewoźnika, co tłumaczy zastosowanie wyraźnie cięższej, łącznie pięcioosiowej konfiguracji.
Z uwagi na ograniczenia występujące w samej ciężarówce, masa całkowita omawianego zestawu nie może przekroczyć 44 ton. Z tego naczepa oraz wózek dolly nie mogą ważyć łącznie więcej niż 28 ton. Jeśli natomiast chodzi o parametry napędowe, to Mercedes-Benz eActos 400 może zaoferować silnik elektryczny o mocy maksymalnej 544 KM lub mocy maksymalnej 449 KM. Do tego dochodzi dwubiegowa przekładnia i baterie o pojemności 448 kWh, które powinny zapewnić do 400 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu.