OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 12 Kwiecień, 2019

Nietrzeźwy kierowca z naczepą pełną alkoholu – jechał z Czech do Szwecji, wpadł pod Szczecinem

Czeska ciężarówka zmierzała do Szwecji wioząc pełen ładunek alkoholu. Kierowca miał natomiast alkohol w wydychanym powietrzu, w ilości 0,84 promila. Wystarczyło to, by sprawa zakończyła się holowaniem ciężarówki, kierowca trafił do izby zatrzymań, a sprawą musiała zająć się prokuratura.

Komunikat KMP w Szczecinie:

Blisko 0.84 promila alkoholu miał w organizmie kierujący samochodem ciężarowym obywatel Ukrainy, który został zatrzymany do kontroli drogowej przez szczecińską drogówkę. Nietrzeźwy przewoził kilkadziesiąt palet piwa. Mężczyźnie zatrzymano dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a o tym jakie poniesie konsekwencje zadecyduje sąd.

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie podczas prowadzonych działań „trzeźwość”, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem ciężarowym. W związku z prowadzoną akcją, policjanci poddali obywatela Ukrainy badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wynik był pozytywny, a kierujący miał blisko 0.84 promila alkoholu w organizmie. Jak się okazało mężczyzna jechał z Czech do Szwecji i przewoził prawie 50 palet piwa. Mundurowi podczas kontroli zatrzymali 34-letniemu obywatelowi Ukrainy uprawnienia, odholowali tira, a on został zatrzymany i trafił do policyjnej izby zatrzymań.

Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Dąbie na podstawie zebranych materiałów w sprawie, przedstawili mu zarzut, do którego się przyznał i poddał karze zaproponowanej przez prokuratora. Na wniosek policji prokuratura zatrzymała mężczyźnie prawo jazdy oraz zabezpieczyła na mieniu podejrzanego grożące mu świadczenie pieniężne.

Kodeks karny przewiduje za ten czyn karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami od 3 do 5 lat. Przepisy nakładają też na sprawcę znaczne konsekwencje finansowe. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Dotyczy to osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu.

W przypadku gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości traci uprawnienia dożywotnio, ponadto, poza dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów, sąd zobowiązany jest również orzec świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 10 000 zł i nie wyższej niż 60 000 zł.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: