Nieszczelna cysterna na połatanej ramie – zatrzymany transport płynnych odpadów

Polskie kontrole stanu technicznego dostarczyły ostatnio nietypowego widoku. Są to zdjęcia cysterny z prowizorycznie połataną ramą oraz wyraźnie nieszczelnym zbiornikiem.

Ukraiński zestaw, noszący oznaczenia dla międzynarodowego transportu odpadów, został zatrzymany w miniony wtorek, na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Ciężarówka okazała się przewozić odpady o płynnym charakterze, a część tego ładunku była widoczna już na zewnętrznej stronie pojazdu. Zbiornik cysterny był bowiem nieszczelny, przez co opady wyciekały na podwozie naczepy.

Kolejnym problemem było samo podwozie, a konkretnie rama nośna. Na podłużnicach wspawano dodatkowe fragmenty metalu, co było prowizorycznym sposobem na załatanie dziur i pęknięć. Tym samym można się też domyślać, że cała konstrukcja pojazdu była ogólnie wyeksploatowana. Dodatkowo inspektorzy zwrócili uwagę na mniejszy problem, w postaci koła zapasowego zawieszonego na pasie.

Przez te problemy ze stanem technicznym, naczepa została wykluczona z dalszego użytku. Pojazd skierowano na parking strzeżony, zarządzono postój do czasu usunięcia uchybień i zatrzymano dowód rejestracyjny. Kierowca otrzymał mandat karny, którego wysokości niestety nie podano, natomiast wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne. Zapewne padnie przy tym kara w wysokości 2 tys. złotych, wszak właśnie tyle przewiduje inspekcyjny taryfikator za używanie ciężarówki z tak zwaną „usterką niebezpieczną”.

Oryginalna treść komunikatu WITD Wrocław:

We wtorek (25 kwietnia) na autostradzie A-4,  inspektorzy z jeleniogórskiego  oddziału dolnośląskiej ITD przeprowadzili kontrolę przewozu odpadów wykonywanego przez ukraińskiego przewoźnika. W wyniku kontroli stwierdzono, iż z cysterny użytej do przewozu wycieka przewożony ładunek. Ponadto rama naczepy została naprawiona w sposób prowizoryczny poprzez wspawanie dodatkowych elementów. Zastrzeżenia inspektorów budził również sposób zamocowania koła zapasowego w naczepie przy użyciu pasa transportowego. Z uwagi na powyższe okoliczności zakazano kierowcy używania pojazdu w ruchu drogowym. Pojazd skierowano na parking strzeżony do czasu usunięcia nieprawidłowości, zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu, kierowcę ukarano mandatem karnym, a w stosunku do przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.