rekrutuj 40ton665
Opublikowane 9 Czerwiec, 2017

Niemieckie wojsko zamówiło 130 ciągników siodłowych marki Scania – taka decyzja może dziwić

BW-Schluesseluebergabe.jpg

Niemieckie wojsko od lat stawiało na niemieckie ciężarówki. Podstawę floty stanowią tutaj więc MAN-y oraz Mercedesy, wspomagane przez pewną ilość ciężarówek marki Iveco. Te ostatnie też zresztą nie powinny dziwić, wszak Iveco wchłonęło niemiecką firmę Magirus-Deutz, dostarczającą pojazdy dla Bundeswehry przez dziesiątki lat. Żeby jednak Bundeswehra zamawiała ciężarówki od firmy szwedzkiej? To jeszcze niedawno byłoby nie do pomyślenia…

A jednak! Widzicie Scanie serii R ze zdjęcia powyżej? Są to jedne z pierwszych ciężarówek tej marki, które trafią do niemieckiego wojska. Bundeswehra zamówiła aż 130 takich pojazdów, w formie ciągników siodłowych z napędem 6×4. Niemcy tłumaczą, że potrzebowali pojazdów o wysokiej dopuszczalnej masie całkowitej i dlatego też zdecydowali się na samochody aż trzyosiowe. Co jednak może dziwić, to fakt, że dodano do tego zaledwie 410-konny silnik.

Opisywane ciężarówki zastąpią starsze pojazdy, często mające powyżej 25 lat, a miejscem ich stacjonowania będzie baza w Prenzlau, nieopodal polskiej granicy. No to teraz pozostaje tylko pytanie jak duży wpływ na tę transakcję miało przejęcie Scanii przez Volkswagena? 😉

Pierwsze przekazane egzemplarze:

BW-Scania-R-410_3-Frontaufnahme.jpg BW-Scania-R-410_2-Frontaufnahme.jpg

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. Maciek napisał(a):

  Nie do końca Scania jest Volkswagena, a Man z Scanią współpracują

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Do końca, do końca 😉 W 2014 roku Volkswagen wykupił oddziały firmy Scania, po prostu ją przejmując. A że MAN również należy do Volkswagena, to obie firmy siłą rzeczy współpracują.

   • kots napisał(a):

    Racja, racja. Niestety Scania i Man wspólnie muszą prowadzić badania i będą dzielić części. Od 2021 roku wielu się zdziwi jak bardzo wspólne będą podzespoły.

    • Lel napisał(a):

     Wspólne podzespoły to ciężarówki WSZYSTKIE mają już od 20 lat. Wszystko leci na boschu, valeo, wabco, knorr, mitsubishi i tyle. Zmienia się tylko znaczek i silnik.

 2. Damia napisał(a):

  Właśnie miałem pisać że Scania to vag to co tu się dziwić 😀

 3. Damia napisał(a):

  Chciałbym taki kolor w cywilnej wersji

 4. Jurek napisał(a):

  A co w tym dziwnego?Firma Scania już od jakiegoś czasu jest w niemieckich rękach.

 5. dr.gonzo napisał(a):

  Etam, na niemieckich autostradach w barwach Bundesvehry widać mnóstwo starszych Scanii, Iveco czy nawet Renault Premium. Jasne, że preferują swoje, ale jak to nie wypali to kupują to, co jest tańsze.

 6. Ted napisał(a):

  VW jako zacofana marka (nie mają nawet swojego dobrego silnika) przejął nowe technologie od Skanii. Skania to najlepszy samochód jeżeli chodzi o jazdę w lesie, wszystkie Many, Mercedesy wysiadają w porównaniu do Skanii. Zapytajcie kierowców którzy wożą drzewa z lasu, żadne inne auto sobie w zimie nie radzi , tylko Skania.

Odpowiedz