Niemieckie punkty karne dla obcokrajowców – kiedy możemy je otrzymać i jakie mogą być konsekwencje?

Niemcy nazywają swój system „Punkte in Flensburg”, czyli „punkty w Flensburgu”. To dlatego, że właśnie we Flensburgu znajduje się jednostka prowadząca rejestr punktów karnych i decydująca o zatrzymywaniu uprawnień. Rodzi się jednak pytanie, czy jest to system, którego muszą obawiać się także obcokrajowcy?

Jak się okazuje, Niemcy przyznają punkty karne zarówno kierowcom krajowym, jak i zagranicznym. Niezależnie więc od tego, skąd jest nasze prawo jazdy i gdzie jesteśmy zameldowani, punkty mogą zostać przypisane do naszego konta.

Wystarczy zebrać osiem takich punktów, by otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej sześć miesięcy. Dodatkową konsekwencją może też być konieczność przejścia badań psychologicznych, mających weryfikować, czy nadajemy się do prowadzenia pojazdów.

W zależności od charakteru naszego występku, jednorazowo można otrzymać jeden, dwa lub trzy punkty. Te nałożone pojedynczo, ulegają przepadkowi po 2,5 roku. Te nałożone podwójnie, pozostaną na naszym koncie przez pięć lat. Jeśli natomiast otrzymamy trzy punkty za jednym razem, będziemy musieli się do nich przyzwyczaić na dziesięć lat. Co więcej, po każdym tym okresie trzeba jeszcze doliczyć rok przejściowy, w którym punkty nadal zapamiętane są w systemie.

Czy zdobycie kompletu jest trudne? Te pojedyncze da się zebrać stosunkowo łatwo. Dla przykładu, grożą one za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 21-30 km/h. Otrzymanie dwóch punktów na raz jest już trudniejsze, jako że trzeba przy tym na przykład stworzyć zagrożenie w ruchu drogowym, czy nawet prowadzić pod wpływem alkoholu. By zaś dostać trzy punkty, trzeba dokonać czynu, za który policja odbiera prawo jazdy.

Co natomiast w sytuacji, gdy w Niemczech bywamy tylko przejazdem, na przykład będąc kierowcą ciężarówki? Czy Niemcy będą w stanie wyegzekwować od nas następstwa związane z zebraniem kompletu punktów? Podobno tak. W razie ewentualnego zatrzymania, zagraniczny kierowca z kompletem punktów karnych oraz zakazem prowadzenia pojazdów traktowany jest po prostu jak osoba bez uprawnień. Grozi mu wówczas finansowa kara i nawet rok pozbawienia wolności.

Źródłem powyższej informacji jest serwis „Bussgeldkatalog.org”. Prowadzi go organizacja Verband für bürgernahe Verkehrspolitik, zajmująca się szerzeniem informacji na temat niemieckich zasad ruchu drogowego.