Niemiecki trybunał konstytucyjny powiedział „tak” 25-metrowym ciężarówkom na terenie całego kraju

scania_beelen

W Niemczech miało miejsce bezprecedensowe wydarzenie dotyczące 25-metrowych ciężarówek. Tamtejszy Federalny Trybunał Konstytucyjny z siedzibą w Karlsruhe opowiedział się po stronie większych i cięższych pojazdów i odrzucił protest dwóch landów, które nie chciały ich na swoich drogach.

Przypomnijmy, że w Niemczech trwają testy 25-metrowych ciężarówek, które mają wykazać, czy tego typu pojazdy nadają się do regularnej jazdy po niemieckich drogach. W chwili obecnej 38 firm transportowych wykorzystuje 72 „megaciężarówki”, aby już w wakacje przedstawić pierwszy raport z ich użytkowania. Owy test został zorganizowany przy udziale federalnego rządu Niemiec, więc powinien zostać zaakceptowany przez władze wszystkich landów. Dwa z nich – Baden-Württemberg oraz Szlezwik-Holsztyn, sprzeciwiły się jednak wjazdowi 25-metrowych maszyn na ich drogi. Ich przedstawiciele poszli z całą sprawą do wspomnianego trybunału, tłumacząc, że większe pojazdy są przede wszystkim zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Racje Baden-Württemberg oraz Szlezwik-Holsztyn zostały przez sędziego odrzucone i w następstwie 25-metrowe ciężarówki mogą jeździć w ramach testu po wszystkich landach. Decyzja ta spotkała się z ogromnym entuzjazmem m.in. niemieckiego ministra transportu oraz związku przewoźników. Wszystko to więc oznacza, że idea wykorzystywania 25-metrowych ciężarówek zdobywa w Europie coraz większe poparcie. Choć Unia Europejska dopiero co odrzuciła projekt wpuszczenia takich maszyn na trasy międzynarodowe, to zmiana jej decyzji w ciągu najbliższych kilku lat nie byłaby zapewne niczym dziwnym.

Zdjęcie: Scania Benelux