Niemiecki kierowca po 2,5-godzinnym odpoczynku dobowym i zbyt ciężki „bus” z którego lało się paliwo

dziurawy_bak_niemiec_bez_karty_1

W tym komunikacie WITD Wrocław znajdują się aż dwie ciekawostki. Pierwsza z nich to przeładowane Iveco Daily, z którego zbiornika lało się paliwo. Problem był na tyle duży, że „krokodyle” musieli wezwać na miejsce straż pożarną oraz trzyosiową lawetę. Druga sprawa to natomiast specjalistyczny zestaw niemieckiego przewoźnika, z kurtynową naczepą do przewozu ładunków nienormatywnych. Kierowca tej ciężarówki znacząco złamał przepisy o czasie pracy, a w momencie zatrzymania jechał przez Polskę bez zalogowanej karty kierowcy.

30 stycznia 2018 roku w Jeleniej Górze  inspektorzy z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli pojazd marki IVECO, którym przewożono alkohole do Jeleniej Góry. Ważenie pojazdu wykazało że pojazd waży 5350 kg – tym samym przekroczył dmc pojazdu o 1850 kg. Jednak jak się okazało był to nie był to jedyny problem kierującego.

Z baku pojazdu wyciekał olej napędowy. Wyciek był na tyle duży, że na punkt ważenia wezwano jednostkę Straży Pożarnej celem neutralizacji wycieku i zabezpieczenia terenu przed większym skażeniem. O zaistniałym fakcie powiadomiono Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze. Przybyła na miejsce Straż Pożarna wezwała również wyspecjalizowaną firmę, która zajęła się neutralizacją zanieczyszczenia na odcinku kilkudziesięciu metrów.

W związku z zagrożeniem dla środowiska i ciągłym wyciekiem paliwa, którego nie mógł powstrzymać kierujący pojazd usunięto na parking strzeżony wyznaczony przez Prezydenta Miasta Jeleniej Góry.

dziurawy_bak_niemiec_bez_karty_6

Gdy już inspektorzy skończyli kontrolę przeładowanego „busa”, zatrzymano kolejny pojazd tym razem przewoźnika niemieckiego. Inspektor przystępując do kontroli „nowego” pojazdu myślał, że tym razem kontrola będzie bez naruszeń.

Jednak jak się okazało analizując czas pracy kierowców, niemiecki kierowca rozpoczął swoją prace o godzinie 10:08 dnia 29/01/2018 i do chwili zatrzymania przez patrol ITD odebrał jedynie 2 godziny i 32 minuty odpoczynku dobowego, co jest bardzo poważnym naruszeniem. Dodatkowo nie rejestrował swojego czasu pracy na karcie kierowcy, która zamiast być zalogowana w tachografie była włożona do portfela kierującego.

W związku z powyższym na kierowcę nałożono mandaty karne, a wobec przedsiębiorcy pobrano kaucję na poczet postępowania administracyjnego.

Dodatkowe zdjęcia 

dziurawy_bak_niemiec_bez_karty_5 dziurawy_bak_niemiec_bez_karty_2 dziurawy_bak_niemiec_bez_karty_3