Niemiecka policja chce kontroli na granicy z Polską – walka z przemytem imigrantów

Niemieccy policjanci apelują o wprowadzenie tymczasowych kontroli na polskiej granicy. Ma to być odpowiedź na rosnącą liczbę imigrantów, przedostających się do Unii Europejskiej od strony Białorusi.

Jak wylicza prezes niemieckiego związku zawodowego policjantów, zagrożenie powyższym procederem wzrosło w stosunku do ubiegłego roku o 430 procent. Przy tym szczególnie wielu imigrantów próbuje przedostać się przez okolice Świecka i Słubic, korzystając z pomocy przemytników w samochodach. Dlatego Niemcy proponują tymczasowe przywrócenie kontroli, które miałyby mieć formę „wizualną”. W praktyce może to oznaczać zatrzymywanie pojazdów, by wyszukiwać w nich podejrzanych osób.

Podobne działania już kilka lat temu wprowadzono na granicy z Austrią. Sądząc po tamtejszych doświadczeniach, kontrole mogłyby skutkować pewnym spowolnieniem ruchu. Choć z drugiej strony, na razie to tylko propozycja policyjnego związku zawodowego. Nie wiadomo w jaki sposób zostanie ona potraktowana przez niemieckie władze.