Niemcy ponownie przedłużają kontrole na granicy – kolejne 20 dni z korkami

Dotarliśmy do połowy listopada, a więc do końca 20-dniowych kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Wielokilometrowe korki nadal nie odejdą jednak do przeszłości, jako że Niemcy już zapowiedzieli kolejną serię tego typu działań, również wyznaczoną na 20 dni.

Decyzję o przedłużeniu kontroli podjęło niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych, informując o tym media oraz dokonując stosownego zgłoszenia w Komisji Europejskiej. To ostatnie jest obowiązkowe, jeśli dany kraj członkowski chce ustawić stałe punkty kontrolne wewnątrz strefy Schengen. Jeśli natomiast chodzi o argumentację dla tej decyzji, to stanowią ją wyniki dotychczasowych działań. Mówią one o zatrzymaniu na granicach około 90 przemytników, przewożących nielegalnych imigrantów na teren Niemiec.

Niewykluczone, że w najbliższym czasie kontrole znikną na kilka dni, by następnie zostać przywróconym w pełnym zakresie, na wszystkich niemieckich przejściach od strony Polski, Czech i Szwajcarii. Taka przerwa miała miejsce przed poprzednią 20-dniową fazą, gdy Niemcy czekali na oficjalne zatwierdzenie swojej decyzji. Za to na początku grudnia powinniśmy poznać dalsze niemieckie plany, mogące zakładać przedłużenie kontroli lub całkowite ich zakończenie.

Skoro jesteśmy w tym temacie, to warto uaktualnić jeszcze jeden temat. Mam tutaj na myśli budowę ronda na dojeździe do przejścia granicznego w Gubinku, stanowiącego najszybszą, ciężarową alternatywę dla granicy w Świecku. Jak podała dzisiaj rano „Gazeta Lubuska”, utrudnienia związane z tą budową utrzymają się do czwartku, 30 listopada, godziny 14.00.