rekrutuj 40ton665
Opublikowane 16 Październik, 2017

Niemcy dopuszczą ruch po pasach awaryjnych – w godzinach szczytu ma być to sposób na korki

holandia_tymczasowy_pas_ruchu_spitsstrook

Na zdjęciu: droga tego typu w Holandii

Dopuszczenie ruchu także na pasie awaryjnym, w czasie godzin szczytu, dotychczas kojarzyło się przede wszystkim z Holandią. Teraz coś podobnego zaczynają jednak przygotowywać Niemcy, a konkretnie władze landu Nadrenia Północna-Westfalia.

Land ten obejmuje między innymi Zagłębie Ruhry, co w praktyce oznacza ogromne potrzeby transportowe. Żeby zaś choć częściowo rozładować ruch, ograniczając ilość korków, lokalne władze postanowiły wpuścić samochody właśnie na pasy awaryjne.

W chwili obecnej w granicach Nadrenii Północnej-Westfalii mamy już trzy odcinki z takimi zasadami. Ich łączna długość to jednak tylko 12 kilometrów, a całość miała charakter typowo eksperymentalny. Już od przyszłego roku tras tego typu będzie jednak przybywało. I tak wiosną 2018 roku, ruch po pasie awaryjnym będzie możliwy na trasie A3, między węzłami Hilden oraz Ratingen-Ost. Następnie, na początku, 2019 roku, to samo wydarzy się na A52, między węzłami Mönchengladbach-Nord oraz Neersen. Łączna długość tych nowych odcinków to 33 kilometry.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. DawiD napisał(a):

  Przepraszam ale co to za nowość?, na autostradzie nr 9 z Monachium już od dawna jest używany pas awaryjny w godzinach szczytu …

 2. Jaca napisał(a):

  W hesji funkcjonuje to juz co najmniej 2-3 lata

 3. Arek napisał(a):

  To dopiero teraz bedzue kupa wypadkow i hamstwona drodze…

 4. stefan napisał(a):

  Chwileczke – pas awaryjny to szeroki pas. To co u nas zazwyczaj jest absolutnie nie nadaje sie do jazdy – zbyt waski pas. W USA oba pasy – lewy i prawy sa tak szerokie, ze policja moze spokojnie zatrzymywac ludzi na dowolnej stronie drogi. Co ciekawe, kiedy jest remont to informuja o zamknieciu takiego pasa i mamy do dyspozycji mniej wiecej tyle przestrzeni co u nas przy “normalnym” pasie awaryjnym.

 5. mariano napisał(a):

  Przy lotnisku we Frankfurcie tez to działa juz kilka dobrych lat

Odpowiedz