Niemcy będą musieli zrezygnować z winiet dla lekkich pojazdów? Austria zaczyna grozić procesem

fiat_ducato_2014_galeria_31

Niemcy już wkrótce mogą trafić przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wcale nie chodzi tutaj o pozew związany ze stosowaniem płacy minimalnej w przypadku zagranicznych kierowców. Wszystko dotyczyć ma tutaj opłat dla drogi dla lekkich samochodów, których to wprowadzenie wyznaczono na rok 2016.

Jak podaje PAP, austriacki rząd postanowił zgłosić się do Komisji Europejskiej z bardzo bezpośrednimi żądaniami – jeśli Niemcy nie wycofają się z winiet dla aut osobowych w ich planowanej formie, trafią oni przed Trybunał Sprawiedliwości UE. Oskarżenia mają dotyczyć dyskryminacji ze względu na narodowość, jako że obywatele Niemiec koszty zakupu winiet mieliby mieć zwracane w postaci zniżki na podatku drogowym. I żeby było ciekawiej, Holandia i Czechy już zapowiedziały, że poprą Austrię.

Pytaniem pozostaje czy winietami objęte będą także samochody dostawcze, popularne „busy”, a także pod znakiem zapytania stoi kwestia opłat dla ciężarówek o DMC od 2,8/3,5 do 7,5 tony. Więcej na ten temat pisałem TUTAJ.