Niekomunalny Mercedes-Benz Econic także w Polsce – to trzyosiowa laweta z żurawiem za kabiną

Idea wykorzystywania Mercedesa Econica poza branżą komunalną dotarła także do Polski. Świadczy o tym egzemplarz, który Czytelnik Marcin spotkał w okolicach Poznania.

Opisywana ciężarówka to Mercedes-Benz Econic pierwszej generacji, w formie trzyosiowej lawety. Samochód ma napęd 6×2 oraz podnoszone najazdy, a do tego dochodzi żuraw rozładunkowy. Co też zwraca uwagę, to zastosowanie wyższego wariantu kabiny. Dzięki niemu kierowca może się w środku wyprostować.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że Econic jest ciężarówką wyjątkowo drogą, a na pewno znacznie droższą, niż porównywalne samochody ze zwykłymi kabinami. Jeśli już więc ktoś kupuje tę ciężarówkę, to raczej robi to z konkretnych powodów.

Oryginalnie Econic został zaprojektowany jako podwozie pod śmieciarkę. Dzięki niskowejściowej kabinie załogi zbierające odpady mają bowiem znacznie ułatwioną pracę. A jednak, od niedawna Econica spotyka się też poza branżą komunalną, w zupełnie innych zastosowaniach. Przodują w tym zwłaszcza Brytyjczycy, doceniając niskowejściowego Mercedesa za bezpieczny dla rowerzystów charakter.

To bezpieczeństwo wynika to z faktu, że kierowca Econica siedzi bardzo blisko, w mocno przeszkolonym nadwoziu. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństw, że rowerzysta lub pieszy schowa się w „martwym polu”, przed lub obok kabiny.