OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 5 Sierpień, 2018

Niekomunalny Mercedes-Benz Econic także w Polsce – to trzyosiowa laweta z żurawiem za kabiną

Idea wykorzystywania Mercedesa Econica poza branżą komunalną dotarła także do Polski. Świadczy o tym egzemplarz, który Czytelnik Marcin spotkał w okolicach Poznania.

Opisywana ciężarówka to Mercedes-Benz Econic pierwszej generacji, w formie trzyosiowej lawety. Samochód ma napęd 6×2 oraz podnoszone najazdy, a do tego dochodzi żuraw rozładunkowy. Co też zwraca uwagę, to zastosowanie wyższego wariantu kabiny. Dzięki niemu kierowca może się w środku wyprostować.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że Econic jest ciężarówką wyjątkowo drogą, a na pewno znacznie droższą, niż porównywalne samochody ze zwykłymi kabinami. Jeśli już więc ktoś kupuje tę ciężarówkę, to raczej robi to z konkretnych powodów.

Oryginalnie Econic został zaprojektowany jako podwozie pod śmieciarkę. Dzięki niskowejściowej kabinie załogi zbierające odpady mają bowiem znacznie ułatwioną pracę. A jednak, od niedawna Econica spotyka się też poza branżą komunalną, w zupełnie innych zastosowaniach. Przodują w tym zwłaszcza Brytyjczycy, doceniając niskowejściowego Mercedesa za bezpieczny dla rowerzystów charakter.

To bezpieczeństwo wynika to z faktu, że kierowca Econica siedzi bardzo blisko, w mocno przeszkolonym nadwoziu. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństw, że rowerzysta lub pieszy schowa się w “martwym polu”, przed lub obok kabiny.

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Hades napisał(a):

  Kiedyś testowane jako ciągniki siodłowe na LNG w Vos Logistics. Nie zdały egzaminu, firma przeszła na Iveco.

  MAM również ma podobny model, ale ciężko znaleźć konkretne info o tym pojeździe.

 2. Kamil (FALCON) napisał(a):

  Ale w tej Anglii mają ból d**y o tych rowerzystów, nie mam pytań …

  • Adam napisał(a):

   Bo na Wyspach to nieedukowane święte krowy. Coś a’la wszelkie jednoślady na południu Włoch. Najgorsi są wszelacy kurierzy i dostawcy jedzenia. Jakby się dało, to by Ci między kabiną a naczepą się pchali. A Angole, jak to Angole. Wychodzą z założenia, że trzeba stosować idiotyczne ostrzeżenia. Co by nie było. I tak oto idea “ewryłer sejfly” zakrawa na kabaretowe żarty. W myśl zasady “bo ja nie wiedziałem”.

 3. Importer1981 napisał(a):

  Econic może jest drogi jako ciężarówka nowa ale po zakończeniu służby komunalnej nie jest łatwo o klienta i jako bardziej leciwa używka jest tani. Ten ze zdjęć najprawdopodobniej też odsłużył najpierw swoje pod zabudową komunalną w zachodniej Europie a następnie ramę zabudowano platformą i dźwigiem.

 4. marek napisał(a):

  jako nowe to moze I drozsze ale jako urzywane to sa stosunkowo tanie na mobile.de mozna znalesc econika nawet w wersi cagnik siodlowy z llezanka do spania calkiem sporo jest ich po jakiejs niemieckiej duzej spedycji.

 5. skowyrny napisał(a):

  Ten ze zdjęcia jest jeszcze typu low deck.

 6. Importer1981 napisał(a):

  Ta firma jest holenderska a nie niemiecka, nazywa się Simon Loss a te Econici nie dość że były formie ciągników siodłowych to jeszcze w wersjach NGT czyli napędzane gazem ziemnym CNG. Tamte samochody zostały już poprostu zastąpione nowszymi już na LNG.
  https://www.simonloos.nl/diensten/transport/

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.