Niehamujące przednie koło oraz klocek hamulcowy, który wypadł przy inspekcji

Nie ma chyba żadnych wątpliwości, że hamulce to w ciężarówce jeden z najważniejszych elementów. Tymczasem w komunikatach ITD nadal zdarza się trafić na układy skrajnie zaniedbane. Tylko dzisiaj pojawiły się na to dwa przykłady, opublikowane przez poznańskie oraz bydgoskie WITD.

Pierwsza ze spraw dotyczy dwuosiowej solówki, w której jedno z kół przedniej osi w ogóle nie hamowało. Do tego doszło też kilka innych usterek technicznych. Tymczasem drugi komunikat przedstawia ciężarówkę, która zwracała uwagę samymi dźwiękami wydawanymi przez hamulce. Gdy zaś w końcu zatrzymała się od kontroli, jeden z klocków hamulcowych po prostu wypadł na ziemię:

Komunikat WITD Bydgoszcz:

W dniu 5 listopada inspektorzy transportu drogowego z Bydgoszczy wykonując czynności służbowe na drodze krajowej nr 10 w pobliżu miejscowości Nakło/Notecią, zatrzymali dwuosiowy pojazd należący przewoźnika spod Bydgoszczy.

Wstępna kontrola techniczna wykazała poważne usterki techniczne w układzie kierowniczym oraz hamulcowym. Z uwagi na uszkodzenia przewodu hamulcowego osi kierowanej oraz nadmiernego luzu na końcówce drążka kierowniczego pojazd skierowano na Okręgową Stację Kontroli Pojazdów.

Szczegółowa weryfikacja stanu technicznego ujawniła dodatkowo: brak sił hamowania na przednik prawym kole, nadmierne luzy na pozostałych połączeniach układu kierowniczego, niepewne mocowanie zacisku tylnego lewego koła oraz nadmierne luzy sworznia zwrotnicy.

Z tytułu ujawnionych usterek wszczęto postępowanie administracyjne, kierowcę ukarano stosownym mandatem karnym, a dla pojazdu wydano zakaz dalszej jazdy.

Komunikat WITD Poznań:

Na podstawie przeprowadzonej 5 października kontroli stanu technicznego pojazdu litewskiego przewoźnika, inspektorzy z oddziału konińskiego wielkopolskiej inspekcji transportu drogowego stwierdzili brak klocka hamulcowego na osi drugiej po prawej stronie ciężarówki.

W momencie skierowania pojazdu do rutynowej kontroli inspektorzy usłyszeli hałas dobiegający z okolicy kół, który świadczył o zużyciu lub uszkodzeniu klocków hamulcowych. W trakcie zatrzymywania pojazdu część klocka hamulcowego, płyta nośna, wypadła na drogę. Klocek hamulcowy wysunął się z jarzma hamulcowego na skutek rozwarstwienia oraz zużycia się materiału ściernego. Dalsza jazda okazałą się niemożliwa. Kierowca wyjaśnił, że nie skontrolował stanu technicznego pojazdu, tym samym nie zdawał sobie sprawy z niesprawności układu hamulcowego.

Przedsiębiorstwo nie utrzymało pojazdu w stanie zapewniającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dodatkowo inspektorzy zwrócili uwagę na odległy rok produkcji opon, które miały już jedenaście lat. Wykonywanie przewozów drogowych na tak starych oponach może okazać się niebezpieczne. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 2 tysięcy złotych.