Nauka jazdy na przelocie – tuningowana ciężarówka z niemieckiej szkoły (Ciney 2024)

Witam w czwartej części relacji z Truckshow Ciney 2024, zlotu naprawdę niewielkiego rozmiarami, ale za to wyróżniającego się wyjątkowo wysokim poziomem prezentowanych pojazdów. Formuła tej belgijskiej imprezy zakłada drobiazgową selekcję ciężarówek, dla najpiękniejszych egzemplarzy przewidziano wręcz budynek z czerwonym dywanem, a ponadto jest to wydarzenie o ogromnym zasięgu, w którym tuż obok siebie można zobaczyć chociażby tureckie, hiszpańskie i norweskie rejestracje.

W trzech poprzednich tekstach mogliście zobaczyć moich faworytów pod względem tuningu wnętrza, wyglądu zewnętrznego, a także ogólnej konfiguracji. Były to odpowiednio Scania R650 z kabiną inspirowaną Golfem GTI pierwszej generacji, odrestaurowany Mercedes-Benz SK 1850, a także Scania 143H 500 z kabiną Torpedo i dachem marki Estepe. Dzisiaj przyjrzymy się natomiast projektowi, który najbardziej zaskoczył mnie swoim przeznaczeniem.

Tak Scania brzmiała w czasie wjazdu na zlot:

@fswetterau Ciney 2024 @FKM Truckstyling ♬ Originalton – Fahrschule Wetterau

Na tę ciężarówkę zwróciłem uwagę jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy. Szara Scania 530S Highline podjeżdżała wówczas w kolejce do wjazdu, a jej ośmiocylindrowy silnik wydawał dźwięki wyraźnie wskazujące na zmodyfikowany, przelotowy wydech. Oczywiście w warunkach zlotowych nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie pewne napisy na nadwoziu. Zawierały one słowo „Fahrschule”, a więc w języku niemieckim „nauka jazdy”.

Prezentowany pojazd faktycznie okazał się ciężarówką szkoleniową, pracującą przy nauce jazdy na kategorię C lub C+E. Najłatwiej przekonać się o tym po zajrzeniu do wnętrza, gdzie znajdziemy dodatkowy fotel na środku wnętrza, a także zdublowane sterowanie gazem i hamulcem, przeznaczone dla instruktora. Wszystko to wykorzystywane jest na co dzień w niemieckiej szkole Fahrschule Wetterau Schmidt, działającej na obrzeżach Frankfurtu nad Menem i mającej w swojej flocie już kilka nowych Scanii.

Lekcje na prezentowanym pojeździe muszą być o tyle nietypowe, że młody kierowca od razu zapoznaje się z dużą dawką tuningu. Co więcej, natychmiast może się też dowiedzieć, jak działają elementy niekoniecznie mile widziane przez niemiecką policję. Mamy tutaj bowiem nie tylko możliwość otwarcia klapy na wydechu, ale też liczne dodatki oświetleniowe, powiększoną osłonę przeciwsłoneczną, orurowanie przednie i nakładki na reflektory. Poza tym samochód wyróżnia się między innymi pikowaną tapicerką ze skóry oraz bardzo elegancko obudowanym podwoziem, mającym typowe dla niemieckich nauk jazdy przystosowanie do BDF-ów.

Zdjęcia: