Napromieniowany ładunek z Uzbekistanu do Niemiec, zawrócony na polskiej granicy

Bramka radiometryczna, działająca na przejściu granicznym w Bobrownikach, pozwoliła zatrzymać napromieniowany ładunek z Azji Środkowej. Wśród 22 ton złomu stwierdzono  silnie promieniujący izotop radu 226.

Białoruska ciężarówka załadowała się w Uzbekistanie i miała dotrzeć do Niemiec. 21 czerwca próbowała wjechać do Polski, lecz po kontroli w bramce radiometrycznej została zawrócona. Urządzenie wskazało 21-krotne przekroczenie normy i pogranicznicy skonsultowali sprawę z Państwową Agencją Atomistyki. Ta natomiast nie zezwoliła na wjazd pojazdu do kraju.

Komunikat Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej:

Funkcjonariusze z Placówki SG w Bobrownikach nie zezwoli na wjazd do naszego kraju transportowi z materiałami promieniotwórczymi. Według dokumentacji przewozowej niebezpieczny ładunek miał z Uzbekistanu trafić do Niemiec.

21 czerwca 2020 r. na terenie drogowego przejścia granicznego w Bobrownikach na wjazd do Polski zgłosił się obywatel Białorusi kierujący pojazdem ciężarowym.  Mężczyzna przewoził złom ważący w sumie 22 tony. Na znajdujący się w naczepie ładunek zareagowała bramka radiometryczna. Po zapoznaniu się przez funkcjonariusza ze wskazaniami bramki radiometrycznej, która wykazała 21 krotne przekroczenie tła, pojazd wraz z ładunkiem został poddany szczegółowej kontroli urządzeniem pomiarowym. Urządzenie to potwierdziło znacznie podwyższony poziom promieniowania. Podczas pomiaru zidentyfikowano izotopy radu 226.

Po konsultacji z Dyżurnym Państwowej Agencji Atomistyki nie zezwolono na wjazd pojazdu do naszego kraju.