Największy na świecie zestaw z trzema naczepami rusza na dalekie trasy – to 42-metrowa ciężarówka

Gdy w Australii jakąś ciężarówkę określa się mianem najdłuższej, musi być to pojazd naprawdę gigantyczny. Tym większą ciekawostką jest więc nowy zestawy firmy Direct Freight Express, zaprezentowany w tym tygodniu.

Australijskie media oficjalnie podają, że to najdłuższa na świecie ciężarówka typu B-Triple. Innymi słowy, jest to najdłuższy w historii zestaw z trzema naczepami, łączony za pośrednictwem naczepowych siodeł.

Opisywany kolos ma 82,5 tony dopuszczalnej całkowitej i liczy dokładnie 42 metry długości. Dla porównania, dotychczasową normą dla B-Triple było w Australii „tylko” 35 metrów, przy takim samym DMC.

Nawet w tamtejszych warunkach dodatkowe 7 metrów budzi pewne obawy. Dlatego też zdecydowano się na naczepy ze skrętnymi osiami. Pierwsza z nich ma aż dwie takie osie, natomiast pozostałe otrzymały po jednej.

Australijskie władze rozważają, by w przyszłości dopuścić takie pojazdy do powszechnego użytku. Dlatego też Direct Freight Express otrzymało zezwolenie na użytkowanie opisywanego zestawu na drogach publicznych.

Dzięki temu wkrótce wyruszy on na dłuższe trasy, mające łączyć miasta Adelaide oraz Perth. Będą to przejazdy prowadzące po południowym wybrzeżu kraju, a dystans w jedną stronę wyniesie po 2700 kilometrów.