Największa w Europie naczepa do podwieszanych gabarytów, czyli 550-tonowa konstrukcja dla firmy Collett

collett_gabaryt_najwieksza_naczepa_w_europie_1

Wstęp będzie nietypowy – trochę wstyd się przyznać, ale poniższy artykuł będzie dotyczył konstrukcji, której nie jestem w stanie fachowo nazwać w języku polskim. Mowa będzie bowiem o naczepach do transportu ponadnormatywnego typu „girder bridge”, które w wolnym tłumaczeniu nazwałbym z języka angielskiego naczepami z „mostem dźwigarowym”. Nigdzie takiej nazwy jednak nie znalazłem, ani żadnego innego określenia funkcjonującego w Polsce, więc pozostanę przy typie „girder bridge”.

collett_gabaryt_najwieksza_naczepa_w_europie_2

Do czego służą naczepy „girder bridge”? Wykorzystuje się je do przewożenia najcięższych ładunków, ważących nawet po pół tysiąca ton, które nie są jednocześnie szczególnie duże. Owe ładunku umieszcza się w swoistym moście, dzięki czemu są one zawieszone blisko ziemi, umożliwiając przejechanie pod liniami wysokiego napięcia, a nawet pod tunelami. Dzięki temu łatwiej otrzymamy zezwolenie na przejazd, a także nadrobimy mniej kilometrów omijając zbyt ciasne miejsca. Wszystkie te niewątpliwie zalety doceniła brytyjska firma Collett, która kilka tygodni temu odebrała największą naczepę typu „girder bridge” jaką kiedykolwiek widziały europejskie drogi.

collett_gabaryt_najwieksza_naczepa_w_europie_3

Za budowę rekordowo dużej naczepy odpowiedzialne były firmy Scheuerle oraz grupa TII. Ich dzieło o nazwie STB 550 może przewieźć na „moście” ładunki o niebagatelnej masie do 550 ton! W przypadku firmy Collett będą to głównie potężne transformatory, które należą do wyjątkowo ciężkich konstrukcji. Wyjątkowo pokaźna jest jednak i sama naczepa, która w zależności od ustawień liczy od 29 od 34 metrów długości.

Ostatnią ciekawostką jest jeszcze specjalna kabina umieszczona na końcu naczepy. Znajduje się tam ogrzewane stanowisko dla dwóch osób, które wyposażono w pełen zestaw monitorów. Przekazywany jest na nie obraz sytuacji wokół naczepy, co pozwala uniknąć zahaczenia o jakikolwiek element otoczenia, zniszczenia go, a także uszkodzenia samej drogocennej naczepy.

Poniżej film z przekazania ogromnej konstrukcji firmie Collett.
Zdjęcia: Collett