OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 8 Grudzień, 2017

Najnowsze V8 na rynku, które brzmi jak klasyczna ciężarówka – oto S650 z kominami marki TruckMax

Powyżej, jako punkt odniesienia: Scania 140 z lat 70-tych, z pierwszym V8 tej marki

W czasie gdy wszyscy wokół dyskutują o autopilotach i samochodach elektrycznych, takie historie jak ta przywracają wiarę w prawdziwą motoryzację. Motoryzację, w której samochód może dawać kierowcy radość, a żaden pieszy nie wyskoczy w ostatniej chwili na jezdnię, bo po prostu usłyszy wyraźny dźwięk silnika.

Pojazd, któremu się przyjrzymy, to Scania serii S z najnowszym wariantem silnika V8. Jednostka ta została zaprezentowana ledwie pół roku temu, oferuje 650 KM i aż 3300 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Osiągi to godne potwora, choć w rzeczywistości mamy oczywiście do czynienia z pojazdem bardzo ekologicznym. 16,4-litrowy silnik spełnia normy Euro 6 i ma na tyle wydajny katalizator, że nie potrzebuje nawet układu recyrkulacji spalin (EGR). Ponadto jest to jednostka o około 80 kilogramów lżejsza od poprzedników, oferując przy tym o kilka procent niższe zużycie paliwa. Czyżby więc nawet ostatnie V8 straciło swój prawdziwy charakter? Jak pokazuje poniższy film, w żadnym wypadku.

Właśnie przy pomocy tego filmu, na samym początku grudnia, brytyjska firma TruckMax pochwaliła się udaną modyfikacją modelu S650. Do pojazdu zamontowano kominy układu wydechowego, cały układ zestrajając pod kątem klasycznego, głębokiego dźwięku. Kiedy więc 16,4-litrowy silnik wchodzi na obroty, zza kabiny wydobywają się podobne dźwięki, jak w ciężarówkach z lat 70-tych. A jednocześnie komputer pokładowy nie wyświetla żadnych błędów, podczas gdy system SCR (AdBlue) pozostał w pełni sprawny i funkcjonalny.

Tu jeszcze drugie nagranie z tym samym pojazdem:

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

  Bardzo dziękuję wszystkim za poprawkę z kilogramami.

 2. jj napisał(a):

  Zawsze jak jest temat głośnego wydechu w ciężarówkach to zastanawiam się – jak to się ma do zużycia np. zaworów w silniku i innych podzespołów?

  • pete379 napisał(a):

   Jeśli producent odpowiednio obliczy opory, przepływ i pojemność wydechu, to nie ma żadnego wpływu na podzespoły silnika.
   Ale jak robisz sobie wybebeszoną strumienicę migomatem z rurek przekroju jaki akurat na złomie mieli, to możesz co nieco pogmatwać w silniku.

 3. Użytkownik* napisał(a):

  nie – przewracają wiarę tylko przywracają…

 4. Kamil napisał(a):

  Pięknie 😉 jest nadzieja dla tego świata, tylko dziwnie kopci jak na e6,

 5. SYSTANE napisał(a):

  Dzieci pod przedszkolem można straszyć ruszając akurat ze świateł 🙂

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.