Najdłuższy w historii przewóz ciężarówką z autopilotem – ponad 1000 km z ładunkiem lodówek

autopilot_trasa_650_mil_1

Ten zmodyfikowany Peterbilt 579 pobił w październiku światowy rekord. I dosłownie zrobił to sam Peterbilt, a nie jego kierowca…

Opisywana ciężarówka została zmodyfikowana przez Embark Technology. To młoda amerykańska firma, która postanowiła wejść na rynek autopilotów. W efekcie 15-miesięcznych prac niebieski Peterbilt został wyposażony właśnie w autopilota, a następnie Embark Technology pobiło przy jego udziale wspomniany rekord. Dotyczy on najdłuższego przewozu w historii wykonanego ciężarówką z autopilotem.

Zautomatyzowany pojazd pokonał trasę o długości 650 mil, a więc nieco ponad 1000 kilometrów. Przedsięwzięcie polegało na przewiezieniu ładunku lodówek z okolic El Paso w stanie Teksas do przedmieści Ontario w stanie Kalifornia. Po drodze ciężarówka musiała też przejechać przez stany Nowy Meksyk oraz Arizona, korzystając z ruchliwej autostrady międzystanowej I-10.

Od momentu wjechania na autostradę, aż do samego Ontario, ciężarówką sterował autopilot. Na fotelu kierowcy siedział co prawda człowiek, lecz pełnił on jedynie rolę awaryjną, mając przejąć kontrolę w sytuacji kryzysowej. Co więcej, człowiek ten nie uczestniczył nawet rozładunku. Po dotarciu w pobliże celu naczepa została bowiem odczepiona i przejął ją lokalny ciągnik z lokalnym kierowcą. Było to na swój sposób symboliczne, pokazując, że nieumiejętność cofania pod rampę oraz radzenia sobie w ruchu miejskim wcale nie dyskwalifikuje autopilotów z transportowego użytku.

Co będzie dalej? Zestaw z autopilotem ma kontynuować przejazdy na tej trasie, stale przewożąc ładunki sprzętu AGD. Embark Technology uzyskało bowiem stosowne zezwolenie i chce jak najintensywniej testować swoją technologię. Przewiduje się wręcz, że w przyszłości liczba zautomatyzowanych pojazdów zostanie na tej trasie zwiększona. Embark Technology podpisało już nawet umowę z firmą Frigidaire, czyli amerykańskim producentem lodówek, należącym do Electroluxa. Stosowny kontrakt zawarto też z firmą Ryder, która zajmie się odbiorem naczep i dowożeniem ich na rozładunki.

Film reklamowy nagrany w czasie historycznego przewozu: