transfactor3665
Opublikowane 9 Listopad, 2017

Nagrodzono projektanta, który odpowiada za boczne poduszki powietrzne w ciężarówkach Scania

scania_boczna_poduszka

Zazwyczaj kiedy piszę o nagrodach, sprawa dotyczy nagród za najlepszy samochód lub dla najlepszego kierowcy. W ostatnich dniach wyróżniono jednak projektanta, który opracował bardzo istotne rozwiązanie. Mowa tutaj o Fredrichu Claezonie, odpowiedzialnym za boczne poduszki powietrze w nowych ciężarówkach marki Scania.

Fredrich Claezon otrzymał Europejską Nagrodę za Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Przyznała ją zaś organizacja Dekra, a także dwie instytucje badające przebieg wypadków – niemiecka oraz ogólnoeuropejska. Jury uzasadniało, że pan Claezon poważnie przyczynił się do rozwoju systemów bezpieczeństwa w samochodach ciężarowych. Dlatego też należała mu się główna nagroda.

Przypomnijmy, że poduszka powietrzna, nad którą pracował Fredrich Claezon, to opcjonalne wyposażenie nowych Scanii serii R oraz S. Ma ona chronić kierowcę w przypadku dachowania lub przewrócenia się samochodu na bok. Kurtyna zasłania całą boczną szybę, gwarantując, że kierowca nie wypadnie z kabiny, ani nie zostanie niczym uderzony. Co też ważne, jest to pierwszy tego typu układ w samochodach ciężarowych.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 3 komentarzy

 1. Zwirek86 napisał(a):

  Fajnie tylko jaki szef kupuje samochody z wyposazeniem SRS!
  Kola maja sie krecic nic poza ťym

 2. operator napisał(a):

  Kilka miesięcy temu Szef wcisnął mi “mega wypasione auto”, ale poduszkę mam tylko jedną… Puchową.

 3. Ajsik napisał(a):

  Ja usłyszałem od swojego, ze po co mi to, przeciez ciezarowka jade.. Dalem sobie spokój.

Odpowiedz