Nagroda za innowacyjność dla aktywnego układu kierowniczego Volvo Trucks

aktywny_uklad_kierowniczy_volvoAktywny układ kierowniczy to jedna z największych dum inżynierów Volvo Trucks. Tym większa musi być więc ich radość z nagrody, którą wyróżniono ostatnio to rozwiązanie. Nowy układ kierowniczy Volvo otrzymał prestiżową nagrodę roku 2013 za innowacyjność w jakości. Nagroda ta jest przyznawana corocznie przez Szwedzki Instytut Jakości (SIQ) w celu stymulowania prac nad wysokiej jakości innowacyjnymi rozwiązaniami.

Jak działa aktywny układ kierowniczy Volvo?

System bazuje na konwencjonalnym układzie z przekładnią kierowniczą połączoną wałem z kołem kierownicy, w którym siłę niezbędną do skrętu kół zapewnia hydrauliczny układ wspomagania. W rozwiązaniu Volvo układ ten został rozbudowany o silnik elektryczny, sprzężony z wałem kierownicy. Silnik ten, współdziałający z hydraulicznym układem wspomagania układu kierowniczego, jest kontrolowany przez elektroniczną jednostkę sterującą z częstością kilku tysięcy razy na sekundę. Przy małej prędkości jazdy silnik elektryczny zwiększa siłę wspomagania, podczas gdy przy szybszej jeździe automatycznie kompensuje wszelkie zakłócenia przekazywane na koło kierownicy, będące skutkiem działania m.in. bocznego wiatru czy nierówności w nawierzchni drogi.

Aktywny układ kierowniczy szwedzkiej marki znany jest przede wszystkim z filmu reklamowego, w którym Van Damme robi szpagat między jadącymi ciężarówkami. Gdyby nie wyjątkowo precyzyjne kierowanie nowymi FM-ami, zrobienie tego wyczynu byłoby raczej niemożliwe. Dla przypomnienia:

Kilka faktów na temat układu, oczywiście w języku angielskim, znaleźć można natomiast w tej produkcji: