Nagranie z tragicznego wymuszenia pierwszeństwa na ciężarówce, na skrzyżowaniu dwóch „krajówek”

To zdarzenie miało miejsce już tydzień temu, we wtorek, 11 września. Gdy jednak zobaczyłem film z jego przebiegu, uznałem, że nadal warto coś o nim napisać.

Zdarzenie miało miejsce w świętokrzyskiej miejscowości Ruda Maleniecka, na skrzyżowaniu dwóch dróg krajowych. Pierwsza z nich, oznaczona numerem 74, posiada tutaj pierwszeństwo przejazdu. Samochody z drogi nr 42 muszą natomiast tego pierwszeństwa ustąpić, zatrzymując się przed znakiem stop.

Biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o dwóch trasach krajowych, brak sygnalizacji świetlnej lub ronda może dziwić. Podkreśla to też lokalna policja, wskazując omawiane skrzyżowanie jako szczególnie niebezpieczne i cieszące się bardzo złą sławą. Jeśli natomiast chodzi o plany przebudowy skrzyżowania, to wydają się one bardzo odległe. Inwestycja jest bowiem wpisana do rządowego planu na lata 2014-2023, ale tylko jako „awaryjna”. Może ona więc uzyskać finansowanie, ale jedynie w przypadku, gdy budżecie pojawi się nieplanowana nadwyżka.

Przechodząc natomiast do ubiegłotygodniowego wypadku – jak widać na filmie, Opel Corsa wymusił pierwszeństwo na rozpędzonej ciężarówce z naczepą. Malutkie auto zostało zupełnie zmiażdżone, wraz z dwiema siedzącymi w środku kobietami. 83-letnia pasażerka poniosła przy tym śmierć na miejscu, a 25-letnia kierująca trafiła do szpitala w bardzo ciężkim stanie.

Po zderzeniu ciężarówka przewróciła się jeszcze na bok. O ewentualnych obrażeniach 42-letniego kierowcy policyjny komunikat jednak nie wspomina. Można więc mieć nadzieję, że nie został on poszkodowany.

Źródło poniższych zdjęć: KPP w Końskich