Naczepy o regulowanej długości od 2016 roku będą musiały mieć regulowane osłony przeciwnajazdowe

Flexitrailer_naczepa_rozciagana_podkontenerowa

Unia Europejska zażyczyła sobie nowy obowiązkowy elementy wyposażenia samochodów ciężarowych, który wraz z początkiem 2016 roku ma zacząć pojawiać się na drogach. Mowa tutaj o specjalnych osłonach przeciwnajazdowych do naczep lub przyczep o rozciąganej konstrukcji, które w najdłuższej postaci mieszczą się w normatywnych rozmiarach. Jako główny przykład można tutaj więc podać naczepy podkontenerowe, które w zależności od rozmiaru i układu „puszek” mogą mieć różną długość.

Zgodnie z nowymi przepisami osłony przeciwnajazdowe będą musiały mieć podobnie elastyczne rozmiary jak pojazdy, na których zostaną zamontowane. A wszystko po to, aby móc spełniać swoją rolę zarówno w czasie jazdy w postaci krótkiej, jak i w tej rozciągniętej. Na powyższej fotografii świetnie można zobaczyć o co tutaj chodzi – niebieska naczepa podkontenerowa marki D-tec ma rozciąganą przednią część ramy, w związku z czym zastosowano na niej bardzo krótką osłonę przeciwnajazdową.  Według Unii Europejskiej coś takiego w razie ewentualnego wypadku mogłoby być bardzo niebezpieczne, dlatego też od 2016 roku naczepy będzie musiał zastosować osłonę o zmiennych rozmiarach, mogącą w razie potrzeby sięgnąć do samych podpór.

Źródło informacji: TLN


Bardzo ciekawy przykład takiego rozciąganego pojazdu można zobaczyć na filmie pochodzącym z artykułu Rozciągana naczepa HFM Trailers – 25-metrowy zestaw i zwykła „podkontenerówka” w jednym