Naczepy mogą być o 22 proc. lżejsze – Tesco testuje pojazdy wykonane z kompozytu Tata Steel

Gdyby budować naczepy z materiałów kompozytowych, mogłyby one być o 22 proc. lżejsze. Pokazały to cztery testowe pojazdy dla firmy Tesco, przekazane do testów na terenie Wielkiej Brytanii.

Według definicji, materiał kompozytowy jest połączeniem kilku materiałów tradycyjnych, by osiągnąć w ten sposób ściśle określone właściwości. W przypadku omawianych naczep mamy do czynienia z materiałem o nazwie Coretinium, opracowanym przez firmę Tata Steel. Składa się on ze stalowych płatów, między które trafia polipropylenowa siatka o strukturze plastra miodu.

Panel nadwozia wykonany z Coretinium ma być o połowę lżejszy od paneli tradycyjnych, oferując przy tym taką samą wytrzymałość. Efekt końcowy jest zaś taki, że cała naczepa może być o 22 proc. lżejsza od naczepy konwencjonalnej. W przypadku naczep dla Tesco – typowo brytyjskich pojazdów z dwoma pokładami – pozwoliło to sprowadzić masę własną do poziomu 8,6 tony.

Warto też dodać, że testowe naczepy dla Tesco są pojazdami nadspodziewanie aerodynamicznymi. Za opracowanie kształtu ich nadwozia odpowiadali bowiem naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. Wykonanie całego pojazdu powierzono zaś firmom SDC Trailers oraz Lawrence David.