Naczepy marki Hyundai zupełnie opanowały rynek – kolejny sukces Koreańczyków

Wiele mówi się o tym jak wielką karierę Koreańczycy zrobili już w lekkiej motoryzacji. Ostatnio mogliśmy też oglądać ciężarowego Hyundaia Xcienta, który przyjechał z podkontenerową naczepą do Polski (zdjęcie powyżej, artykuł tutaj). W Szwajcarii sprzedaje się już ciężarowe Hyundaie na wodór, a w Stanach Zjednoczonych dopiero co pojawiła się taka zapowiedź. Chyba najwyższa więc pora, bym przedstawił o tym koncernie pewną mało znaną informację.

Choć kojarzony głównie z autami osobowymi, Hyundai okazuje się największym producentem naczep w całej Ameryce Północnej, wytwarzającym średnio 60-70 tys. pojazdów rocznie. Firma rządzi na rynku typowo amerykańskich naczep furgonowych, a także jest czołowym dostawcą naczep chłodniczych i podkontenerowych. Sukcesy odnosi nawet na rynku wózku dolly, służących do łączenia dwunaczepowych zestawów. Ujmując to więc w dużym skrócie, amerykański transport w dużej mierze stoi Hyundaiem.

Cała ta historia zaczęła się jeszcze w 1989 roku, gdy proste i tanie samochody osobowe tej marki nadal bywały obiektem drwin. Koreańczycy zaczęli się wówczas rozglądać za jakiś lukratywnym biznesem i zwrócili uwagę właśnie na amerykański rynek naczep. Założyli z myślą o nim nową markę Hyundai Translead, lokując jej centralę z kalifornijskim mieście San Diego. Początkowo to tam przygotowywali swoje pojazdy, natomiast w 1996 roku wykonali kolejną wielką inwestycję, stawiając fabrykę w Meksyku. Dzisiaj firma ma natomiast trzy zakłady produkcyjne ulokowane w meksykańskiej Tijuanie.

W 2017 roku Hyundai Translead po raz pierwszy stał się liderem północnoamerykańskiego rynku naczep. Od tamtego czasu utrzymuje swoją pozycję, wyprzedzając pod względem sprzedaży rodowicie amerykańskich konkurentów. W samych tylko Stanach Zjednoczonych firma posiada 106 naczepowych dealerów, a przy tym chwali się licznymi certyfikatami. Wszystko to osiągnięto w niecałe 30 lat, na hermetycznym i specyficznym rynku, podczas gdy część wspomnianych konkurentów mogła już świętować 100-lecie istnienia. Co też ważne, Hyundai Translead nadal pozostaje w całkowicie koreańskich rękach.

Chłodnia Hyundai Translead ThermoTech: