Naczepy Lamberet City teraz także z mechanicznie skrętnymi osiami, opracowanymi przez firmę Renders

lamberet_city_x-steering_1

Dokładnie rok i jeden dzień temu, 26 sierpnia, informowałem, że belgijska firma Renders sprzedawała swój patent na podwozia do naczep z mechanicznie skrętnymi osiami, noszący nazwę X-Steering. Wyjątkowo udany układ przejęła firma X-Drive, która udoskonaliła cały produkt, a następnie postanowiła zacząć sprzedawać go wszystkim chętnym dostawcom naczep. I tak układ X-Steering trafił właśnie do oferty firmy Lamberet, a konkretnie do modelu City, który ma doskonale sprawdzać się w mieście.

Skrętne osie nie są w ofercie firmy Lamberet żadną nowością. Były one już wcześniej dostępne, lecz wyłącznie z układzie elektryczno-hydraulicznym, będącym rozwiązaniem tak samo skomplikowanym, jak też bardzo drogim. Tymczasem całkowicie mechaniczny X-Steering jest znacznie tańszy i może tym samym przyciągnąć większą grupę klientów, dodatkowo wyróżniając się korzystnym układem skręcania osi pierwszej i trzeciej, w przeciwnych kierunkach. Coś takiego ma doskonale ograniczać zużycie naczep, a także zmniejszać tarcie przy manewrach, pozwalając oszczędzić  na paliwie nawet 1600 euro na każde 90 tys. kilometrów.

Na koniec jeszcze mała ciekawostka. Wiecie, że głównym elementem układu X-Steering jest wyjątkowo wytrzymała linka? Jest ona w stanie wytrzymać obciążenie aż 23 ton, składając się z 327 drutów, wykonanych i z metalu, i z tworzywa. Zwróćcie też uwagę, że w układzie tym skrętne są na dobrą sprawę nie tyle koła, co całe osie. Doskonale widać to na poniższej graficie, przedstawiającej X-Steering jeszcze w barwach firmy Renders.

renders_x_steering_x_drive.gif