OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 12 Październik, 2017

Naczepy w kształcie kropli wody obniżają spalanie o 6-10 proc. – tak po aż 10 latach stwierdził DHL

dhl_naczepa_aerodynamiczna

Aerodynamicznych naczep o kształcie kropli wody będzie na brytyjskich drogach tylko więcej. Firma DHL podsumowała bowiem 10 lat użytku tych pojazdów, zwracając uwagę na konkretne korzyści finansowe.

DHL wykorzystuje w Wielkiej Brytanii aż 1,4 tys. naczep o pagórkowatym kształcie dachu. Pojazdy te sprytnie wykorzystują brytyjskie przepisy, w swojej środkowej części mogąc przekroczyć 4 metry wysokości. Jednocześnie stawiają one wyraźnie niższy opór powietrza, a do tego obniżający się tył ogranicza zawirowania za pojazdem. Efekt końcowy jest zaś taki, że aerodynamiczne naczepy obniżają zużycie zestawu o od 6 do 10 proc. Tak przynajmniej wyliczył DHL, porównując opisywane pojazdy z naczepami całkowicie konwencjonalnymi.

Biorąc pod uwagę powyższe, DHL zamierza dalej inwestować w aerodynamiczne naczepy. Co więcej, w wariancie mieszczącym się w 4 metry wysokości, pojazdów tych przybędzie także poza Wielką Brytanią. Mowa tutaj chociażby o Beneluksie oraz Francji.

A oto ciekawostka w postaci zestawu z Republiki Południowej Afryki. Również i tam DHL kombinuje z aerodynamicznymi naczepami, choć robi to w znacznie dłuższej formie. Wszystko za sprawą południowoafrykańskich przepisów, dopuszczających ruch ciężarówek o długości do 22 metrów, przy DMC na poziomie 56 ton. Ten konkretny zestaw ciągnięty jest przez Mercedesa Actrosa z silnikiem Euro 5 i oferuje 37,8 tony ładowności. Pierwsza z naczep ma przestrzeń ładunkową o długości 7,15 metra, w drugiej ładownia liczy 11,2 metra, a ograniczenie paliwa w stosunku do zestawu z płaskim dachem ma wynosić aż 8 proc.

dhl_aerodynamiczny_zestaw_rpa

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 3 komentarzy

 1. monster napisał(a):

  Ale fajny zestaw z linkiem na drugim zdjęciu. Śmigam na codzień 25m ale moje naczepy to przy tych biedą 😉
  Właśnie za takie ciekawostki lubię ten portal.

 2. Paw napisał(a):

  Niech parking w Pruszkowie zrobia pierwsze,biznemeny pier……..

 3. Jaju28 napisał(a):

  Testowałem ta na czele dla dhl w niemczech na stałym wahadle dupy nie urywa niskie drzwi stale problemy z pneumatyka i otwieraniem drzwi bo były na silownikach powietrznych . Problem utrzymać w koleinach bo niskoprofilowe bliźniaki na oskach .

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.