OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 27 Wrzesień, 2018

Naczepy Kögel Novum z bardzo prestiżową nagrodą – te pojazdy mają wyznaczać trendy na rynku

Naczepy Kögel z serii Novum to wyjątkowo istotna nowość na europejskim rynku. Do takiego wniosku doszło jury konkursu Trailer Innovation 2019, przewidującego nagrody za szczególne innowacje z branży naczep oraz przyczep.

Pojazdy z serii Novum otrzymały nagrodę w kategorii “Concept”, uchodzącą za najbardziej istotną w całym konkursie. Tym samym uznano, że to właśnie Kögel Novum wyznacza nowe standardy w zakresie konstruowania naczep. Na czym natomiast konkretnie miałoby to polegać?

Seria Novum przewiduje nowe ramy zewnętrzne, nowe zabudowy, a także nowy układ modułowy. Efektem końcowym mają być większe możliwości dobierania konfiguracji, lepsza zwrotność oraz podwyższona ładowność. Wszystko to można otrzymać w trzech modelach, mianowicie w naczepach Kögel Cargo, Kögel Mega oraz Kögel Light.

Poniżej zamieszczam dokładniejszy opis serii Novum, który przygotowała sama firma Kögel. Jest on na tyle rozbudowany, że postanowiłem wykorzystać go w oryginale.

1. Rama

Wszystkie pojazdy generacji NOVUM będą także wyposażone w stabilną, sztywną, spawaną ramę wzmocnioną belkami poprzecznymi na całej długości ramy, wytrzymującymi duże obciążenia użytkowe i punktowe. Jeszcze większą stabilność zapewnia nowa cieńsza, lecz mocniejsza stalowa płyta z tyłu, jak również nowa konsola złączy powietrznych i elektrycznych znajdująca się na przedniej ścianie, która przenosi siły na ramę wzdłuż bocznego wspornika. Dzięki nowej ramie zewnętrznej punkty mocowania Vario-Fix są o wiele lepiej dostępne i możliwe jest zamocowanie ładunku w perforowanym obrzeżu ramy Vario-Fix przy zamkniętej plandece, również w przypadku opcjonalnie oferowanych burt. Używając pasów ze standardowymi hakami (podwójny pazur), konieczne jest otwarcie burt, natomiast pasy z płaskimi hakami można wykorzystać także przy burtach zamkniętych. Trzynaście par pierścieni mocujących, dołączanych seryjnie, jest teraz wyposażonych w boczne haki mocujące ułatwiające obsługę. Wytrzymują one działanie siły rozciągającej o wartości od 2500 do 4000 Kg. Oczywiście wszystkie ramy generacji NOVUM są chronione przed korozją przy użyciu technologii nanoceramicznej oraz powłoki KTL, a następnie pokrywane warstwą lakieru UV.

2. Nadwozie

Ściana przednia, przednie kłonice narożne, tylne kłonice narożne oraz tylny portal drzwiowy w ramach wyposażenia podstawowego są wykonane z aluminium. Ze standaryzacji kłonic narożnych w wersji z dachem podnoszonym i bez podnoszenia wynikają różne korzyści. Przede wszystkim wersja z podnoszonym dachem pozwala ograniczyć masę. Ponadto pozwala to na łatwiejsze umieszczanie palet przy przedniej ścianie w przypadku załadunku bocznego. Prócz tego wszystkie pojazdy generacji NOVUM posiadają również jednolitą odległość między kłonicami, w związku z czym różnice długości listew należą już do przeszłości. Kieszenie na listwy można rozmieścić na wiele sposobów dzięki perforacji listwy na kłonicach narożnych i w kieszeni na listwy. Oczywiście nowe naczepy siodłowe są również objęte certyfikatem zabezpieczania ładunków według normy DIN EN 12642 Code XL.

Ten wpis ma 3 komentarzy

    • Da_las napisał(a):

      Tomaszu, w tym przypadku to kierowca wykazał sie brakiem mózgu. Załadował krążki na sam przód muldy i musiało się to tak skończyć. Naczepa też była z lekka wiekowa.

  1. Tomasz napisał(a):

    kiedys stara naczepa sie nie lamala,poza tym znam to marke naczep -to Berger mega coilmulda lzejsza od tradycyjnych ale banan to na porzadku dziennym i wcale nie jest stara. Sam osobiscie ciagalem Bergera Ultra light 4,5 t! masy wlasnej (tak tej z dzirami w ramie) ale zaczolem ja odpinac z ladunkiem to po chwili zrezygnowalem jak zobaczylem jak zaczyna sie wyginac przod naczepy tj. od nog w kierunku przod. Kiedys wszedlem na ogloszenia z Bergerami i zobaczylem sporo z peknieciami ramy . Kiedys ciagalem stara Fruehaufke rocznik moze nawet 89 na osiach SMB. Ta nigdy sie nie wyginala jakbys nie wiem jak ladunek rozlozyl .

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.