Naczepa do transportu wież wiatraków, która w kilka minut przekształca się w zwykłą platformę

Transport elementów elektrowni wiatrowych nie jest prostym zadaniem, oczywiście z uwagi na ich potężne rozmiary. Szczególnie dużymi elementami są najniższe segmenty samych wież wiatraków, które z uwagi na imponującą średnicę stają się w pozycji leżącej bardzo wysokie. Dlatego też do transportu tych właśnie elementów wykorzystuje się specjalne naczepy, które łapią wieżę w dwa ogromne uchwyty, utrzymując ją praktycznie nad samą ziemią (przykład powyżej). Problem jednak w tym, że tego typu pojazdy są zaprzeczeniem jakiejkolwiek praktyczności. Trudno wykorzystać je do jakiegokolwiek innego zadania, a ponadto nawet na pusto potrzebują one zazwyczaj pilotażu. Na szczęście na rynku pojawiło się jednak właśnie opatentowane rozwiązanie, które problem ten ma rozwiązać.

Rozwiązanie, o którym mowa, to system Tower Bridge opracowany przez firmę o tej samej nazwie z holenderskiej miejscowości Woudenberg. Tower Bridge ma umożliwić transport elementów wież wiatraków przy wykorzystaniu „zwykłych”, rozciąganych naczep-platform, które w kilka minut po rozładowaniu przestają przekraczać przepisowe 13,6 metra, a ponadto nadają się do całego wachlarza zastosowań.

naczepa_gabaryt_tower_bridge_1

Cała konstrukcja ma trzy główne elementy – dwa uchwyty do wieży, które mocowane są do platformy, a także specjalny wózek gąsienicowy z siodłem i układem zdalnego sterowania. Owy wózek ma za zadanie przejechać przez wnętrze transportowanego elementu z przednią częścią naczepy, rozciągając ją w ten sposób do żądanej długości. Następnie naczepa rozstawia podpory, wózek odjeżdża, zaś jego miejsce zajmuje siodło ciężarówki. Wózek ładuje się po wszystkim na naczepę i można ruszać przed siebie z wieżą wiszącą przy samej ziemi, ciesząc się z ograniczonej wysokości zestawu.

Kiedy natomiast dojedziemy na miejsce, wózek gąsienicowy wycofuje rozciągniętą część naczepy przez wnętrze wieży, ładunek zabierają dźwigi, natomiast ciągnik siodłowy może z powrotem podpiąć naczepę, zsunąć jej platformę i ruszyć przed siebie bez przekraczania dopuszczalnej długości zestawu. Co więcej, w drodze powrotnej na pojazd można załadować inny ładunek, który normalnie spocznie na platformie.

naczepa_gabaryt_tower_bridge_2

Tower Bridge zostało już wprowadzone do użytku przez firmę transportową Westdijk Transport, która ma swój oddział także i w Polsce. Ponadto cały system zaaprobował Broshuis – producent naczep do transportu ponadgabarytowego, które mają bez problemu współpracować w opisanym powyżej wynalazkiem.

Źródło zdjęć: Westdijk Transport

Film wyjaśniający działanie Tower Bridge można zobaczyć poniżej:

Tutaj czeka natomiast film przedstawiający transport wykonywany przy użyciu naczepy Broshuis i systemu Tower Bridge: