Powyżej: film z prezentacją omawianego pojazdu
Przepisy dotyczące długości zestawów stają się coraz bardziej skomplikowane. Już pięć europejskich krajów zaczęło dopuszczać konfiguracje składające się z ciągnika oraz dwóch 13,6-metrowych naczep. W tym samym czasie Niemcy coraz bardziej promują naczepy wydłużone do 15 metrów, a jednocześnie w centrach wielu europejskich miast trudno poruszać się z naczepą dłuższą niż 12-metrowa. Poza tym nadal istnieją też takie kraje jak Polska, gdzie wszystko co mniej standardowe pozostaje zwyczajnie zabronione.
Powyższa sytuacja utrudnia inwestowanie w nowy sprzęt, a to z kolei nie sprzyja poprawie efektywności transportów. Dlatego Kässbohrer wyszedł ostatnio z propozycją rozwiązania tego problemu, projektując w tym celu pojazd o charakterze „trzy w jednym”. Jest to naczepa kurtynowa o regulowanej długości nadwozia, mogącej wynosić 12 metrów, 13,6 metra lub 14,98 metra, w zależności od chwilowych potrzeb, przewożonego ładunku oraz kraju po którym się poruszamy. Wszystko dzięki rozciąganej konstrukcji ramy, łamanej konstrukcji podłogi, składanych elementach stelażu głównego, specjalnie mocowanych plandek oraz trzyczęściowych osłon bocznych.
W postaci 12-metrowej wszystkie dodatkowe moduły pozostają złożone. W celu powiększenia do 13,6 metra jednokrotnie rozsuwany ramę, rozkładamy podłogę i przedłużamy stelaż górny, co jest możliwe po otwarciu dachu oraz odsunięciu kurtyn bocznych. Gdy natomiast chcemy osiągnąć pełne 14,98 metra, każda z powyższych operacji raz jeszcze musi zostać powtórzona.
Powyższy pojazd otrzymał nazwę Kässbohrer 12-15 Flexi Curtainsider i głośno zapowiadano go na targach IAA Transportation 2024 w Hanowerze. Można się więc spodziewać, że już wkrótce pojazdy tego typu pojawią się w sprzedaży oraz wyjadą na drogi. Ponadto cały pomysł zdobył uznanie ekspertów z branży naczepowej, przyznających wyróżnienia International Trailer Award. Dlatego na hanowerskich targach przyznano mu główną nagrodę International Trailer Award 2025 w kategorii dla najciekawszej konstrukcji podwozia.
Animacja z prezentacją omawianego pojazdu: