Naczepa chłodnicza z aż trzema małymi agregatami – Krone widzi w tym sposób na pewny transport

Awarie agregatów chłodniczych potrafią być bardzo kosztownymi zdarzeniami. Gdy bowiem nagle zabranie chłodzenia, uszkodzeniu może ulec cały przewożony ładunek. Dlatego też firmy Krone oraz Liebherr wyszły z zupełnie nowym rozwiązaniem, które wkrótce ma trafić do powszechnego użytku.

Ten dopiero co zaprezentowany układ nosi nazwę Celsineo. Składają się na niego aż trzy niewielkie agregaty, połączone z jednym silnikiem diesla. Każdy z takich agregatów ma własny obieg oraz własny zapas środka chłodzącego. Co ma być natomiast zaletą takiego rozwiązania, to łatwość serwisowania oraz większa pewność eksploatacji.

Dla przykładu, gdy jeden z agregatów ulegnie awarii, pozostałe dwa utrzymają w naczepie żądaną temperaturę. W ten sposób ładunek zostanie uchroniony przed zniszczeniem. Inny przykład to konieczność odszraniania. Tutaj nic nie będzie stało na przeszkodzie, by dwa agregaty zajmowały się chłodzeniem, a trzeci był akurat odszraniany.

Dodatkową zaletą ma być też łatwość demontażu i montażu poszczególnych agregatów. Znacznie ułatwi to serwisowanie, pozwalając na przykład tymczasowo zamontować agregat zastępczy. Łatwiejsza i tym samym tańsza będzie też wymiana agregatów na nowe.

Co jednak ważne, nie będzie możliwości podłączania poszczególnych agregatów do poszczególnych części zabudowy, tworząc w ten sposób transport wielotemperaturowy. Początkowo układ Celsineo będzie mógł chłodzić tylko do jednej temperatury, wyznaczonej dla całego pojazdu. Działanie wielotemperaturowe zostanie zaś wprowadzone dopiero w przyszłości.