Na północy Norwegii jeździł zautomatyzowany konwój ciężarówek z Finlandii

W nawiązaniu do tekstu o Ahola Transport:

Pierwsze Scanie z autopilotami odebrane przez firmę z Finlandii – Ahola Transport wierzy w platooning

Jazda w zautomatyzowanym konwoju po wąskich drogach północnej Norwegii, wśród licznych zakrętów oraz wzniesień? Dla wielu osób może to zapewne brzmieć jak szaleństwo. Norwegowie postanowili to jednak sprawdzić, korzystając przy tym z pomocy swoich północnych sąsiadów.

Za testy odpowiadały Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii, a także Statens Vegvesen, czyli organizacja kojarzona głównie z kontrolowaniem ciężarówek. Ich eksperci chcieli przetestować działanie „platooningu”, a więc systemu, w którym ciężarówki automatycznie za sobą podążają. Aktywnie prowadzi tylko jeden kierowca, natomiast pozostałe samochody jadą za nim na autopilocie. Utrzymują przy tym niewielki odstęp, by ograniczyć zużycie paliwa, a nad bezpieczeństwem oraz utrzymaniem się w pasach ruchu czuwa komputer, kamery oraz radary.

Film z omawianego testu:

Trzy ciężarówki z funkcją platooningu dostarczyła fińska firma Ahola Transport, już od dłuższego czasu wykorzystująca odpowiednio wyposażone Scanie. Pojazdy te przywieziono do Norwegii w ubiegłym tygodniu i odbyły one testy na trasie E6 na południe od miasta Tromsø. Przejechały przy tym około 100 kilometrów, a ich zachowanie było bacznie obserwowane przez ekspertów.

Omawiany test miał sprawdzić między innymi wrażenia odnotowywane przez kierowców. Istnieją bowiem obawy, że taka zautomatyzowana jazda po krętych i wąskich drogach będzie działała bardzo stresogennie. Kierowca musi w pełni zaufać komputerowi, a jednocześnie cały czas ma świadomość utrzymywania niewielkiego odstępu od poprzednika. Z drugiej strony, Statens Vegvesen zwróciło uwagę na bardzo ostrożny styl jazdy tego komputera. Ciężarówki miały poruszać się wolniej niż zwykle, co prawdopodobnie mogłoby mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo.

A co będzie z tym projektem dalej? Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii wykorzysta zebrane w ten sposób dane przy tworzeniu dwóch badań doktorskich, współfinansowanych przez Statens Vegvesen. Będzie to analiza możliwości automatyzowania transportu, którą w przyszłości będzie można wykorzystać w regularnych przewozach.