Na „czołowe” z ciężarówką, za 3 tys. złotych – kolejne wyprzedzanie na DK 8

Litewski kierowca Forda Transita z przyczepą ma dwa duże powody do radości. Pierwszy z nich: przeżył wyprzedzanie tuż przed zakrętem i sam nie zrobił też nikomu krzywdy, co zresztą zawdzięcza czujności dwóch kierowców ciężarówek. Drugi: podlascy policjanci byli dla niego łaskawi, gdyż nie skierowali sprawy do sądu, zamiast tego wystawiając zwykły mandat.

Przypomnę, że od 1 stycznia mandat za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu może być liczony w tysiącach. W ostatnich tygodniach padły już kwoty rzędu 2 lub 5 tys. złotych. Zdarzało się też kierowanie sprawy do sądu, a tam – również od 1 stycznia – maksymalna kara może wynosić nawet 30 tys. złotych. Stosunkowo łagodna wydaje się więc kara za omawiane wyprzedzanie, na linii ciągłej, na łuku i tuż przed poprawnie jadącą ciężarówką. Policja wyceniła to na 3 tys. złotych, a litewski kierowca musiał uiścić tę kwotę na miejscu.

Wszystko oczywiście miało miejsce na odcinku między Białymstokiem a Augustowem. 56-letni kierowca Transita jechał tam jeszcze pod koniec lutego, ale dopiero teraz policja opublikowała komunikat na ten temat, wraz z nagraniem.

Nagranie oraz informacje: Podlaska Policja