MTD Skuratowicz z europejską nagrodą za najlepszy transport ponadnormatywny powyżej 120 ton

Firma MTD Skuratowicz przez ponad dwa lata przygotowywała się do transportu ogromnego reaktora, mającego przejechać z Litwy na Białoruś. Powstały przy tym zestaw miał 304 tony masy całkowitej, a do tego doszło 75 metrów długości, 6,8 metra wysokości oraz 5,6 metra szerokości. Co natomiast najciekawsze, to fakt, że trasa tej ciężarówki liczyła prawie tysiąc kilometrów i trwała 10 dni, łącząc port w Kłajpedzie oraz zakłady chemiczne w Grodnie. Jak na europejski transport ponadnormatywny, była to odległość naprawdę ogromna. Trzeba bowiem pamiętać, że na zachodzie ładunki tego typu zazwyczaj jadą tylko do najbliższego portu rzecznego, większe odległości przemierzając na barkach.

Jak przebiegał cały ten transport, możecie zobaczyć na powyższym filmie. Ja tymczasem przejdę oraz do rzeczy najważniejszej. Okazuje się bowiem, że transport realizowany przy pomocy MAN-a TGA oraz TGX zasłużył nie tylko na uwagę, ale także na prestiżową nagrodę. Doceniło go europejskie stowarzyszenie przewoźników z branży ponadnormatywnej, znane pod skrótem ESTA. Efektem tego była zaś nagroda przyznana na tegorocznej gali ESTA Awards w Amsterdamie. MTD Skuratowicz otrzymało ją w kategorii najlepiej zrealizowanych transportów powyżej 120 ton, pokonując przy tym takich specjalistów, jak nawet brytyjskie ALE.

Warto też zaznaczyć, że ESTA Awards 2017 było dla Polaków szczególnie ciekawe. Po raz pierwszy w historii polskie firmy otrzymały bowiem aż cztery nominacje do nagród. Dotyczyły one transportów wykonanych przez firmy ZTE, Peter-Star, Portowy Zakład Techniczny oraz właśnie MTD Skuratowicz, pokazując przy okazji, że pod względem „gabarytów” naprawdę mamy być z czego dumni.