Most na A40 w Niemczech: waga preselekcyjna połączona jest ze szlabanem, zatrzymując ciężarówki

Od piątku na niemieckiej autostradzie A40 można spotkać się z bardzo ciekawym systemem ważenia ciężarówek. Na moście nad Renem zamontowano preselekcyjne wagi, połączone z automatycznym szlabanem oraz ograniczeniem prędkości do 40 km/h.

Gdy tylko ważenie wykaże nieprawidłowości, szlaban opada i ciężarówka kierowana jest do stacjonarnej kontroli. Zatrzymywane są wszystkie pojazdy, które przekraczają 40 ton DMC lub 11,5 tony nacisku na osie.

Jak razie nowy system obecny jest na jezdni w kierunku Duisburga. Wiosną podobne rozwiązanie znajdziemy też jednak na trasie w kierunku Venlo. W zależności od skali wykroczenia, mandaty wynoszą od 35 do 425 euro, a wszystko po to, by chronić most przed uszkodzeniem.

Przeprawa nad Renem już od lat znana jest z niepokojącego stanu technicznego. Co prawda nowy most jest już budowany, lecz prace przy nim potrwają co najmniej do 2023 roku. Dlatego też stara przeprawa nadal musi znajdować się w użytku, a zarząd dróg dokłada wszelkich starań, by uchronić ją przed zbyt ciężkimi pojazdami.

Nagrania z pierwszych wagowych kontroli można oglądać na YouTube: