Monitorowanie ciężarówek zatwierdzone przez prezydenta – nowe przepisy wejdą w życie już 1 maja

jelcz_422_cysterna_blekitny

Ustawa zezwalająca na monitorowanie transportów została podpisana przez prezydenta. Tym samym państwowy system nadzoru będzie mógł wejść w życie, dotycząc ładunków najbardziej istotnych z podatkowego punktu widzenia.

Zgodnie z ustawą, specjalne zasady obejmą między innymi następujące towary: paliwa silnikowe i ich pochodne, paliwa opałowe, oleje smarowe i preparaty smarowe, które mogą być wykorzystane jako dodatki do paliw silnikowych, wyroby zawierające alkohol etylowy (odmrażacze na bazie alkoholu etylowego, rozcieńczalniki i rozpuszczalniki), alkohol etylowy całkowicie skażony oraz susz tytoniowy. Mowa tutaj o ilościach powyżej 500 kilogramów wagi lub 500 litrów objętości, niezależnie od wielkości opakowań. Ponadto w przyszłości możliwe ma być rozszerzenie listy, na przykład o omawiane już oleje spożywcze.

Na czym będzie polegała państwowa kontrola? Każdy przewóz wymienionych powyżej ładunków będzie wymagał specjalnego numeru referencyjnego. Otrzymamy go po zgłoszeniu przewozu do systemu informatycznego, prowadzonego przez Administrację Skarbową. Kto natomiast takiego numeru nie będzie miał, ten zapłaci wielotysięczną karę, a także może spodziewać się zainteresowania ze strony „skarbówki”. Co ważne, kary będą dotyczyły także przewoźników oraz ich kierowców. Dlatego też ładunków bez numeru referencyjnego pod żadnym pozorem nie należy się podejmować.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 maja 2017 roku.