MON zamówił nawet 500 nowych Jelczy – będą to samochody typu 442.32, ze średniej klasy tonażowej

jelcz_500_ciezarowek_dla_wojska_1

Źródło powyższego zdjęcia: MON

Przy obecności Ministra Obrony Narodowej, Jelczu-Laskowicach nastąpiło podpisanie dużego zamówienia na samochody ciężarowe marki Jelcz. Mowa tutaj o aż 500 egzemplarzach modelu 442.32, które w latach 2017-2019 trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wszystkie zamawiane Jelcze to samochody ze średniej wielkości, mające 15,6 tony dopuszczalnej masy całkowitej i 6 ton ładowności. Zostaną one wyposażone w napęd 4×4 oraz burtowe zabudowy z plandeką, mogące zmieścić do 24 żołnierzy. Nie zabraknie też przystosowania do przewozu materiałów niebezpiecznych, a także usług dodatkowych, w ramach których Jelcz dostarczy wojsku m.in. pakiet szkoleń. Jeśli natomiast chodzi o napęd, to będzie on połączeniem niemieckiego silnika, niemieckiej skrzyni biegów i amerykańskich mostów. Pierwszy z tych elementów dostarczy bowiem firma MTU Friedrichshafen, obecnie należąca do prawda do firmy Rolls-Royce, ale jeszcze trzy lata temu będąca własnością koncernu Daimler. Tym samym jednostka przewidziana dla modelu 442.32 wywodzi się z ciężarówek Mercedesa, mając 7,2 litra pojemności, 326 KM mocy i 1300 Nm maksymalnego momentu obortowego. A do tego dojdzie 9-biegowa przekładnia manualna od firmy ZF oraz mosty napędowe renomowanej marki AxleTech.

Co natomiast z dostawami tych pojazdów? Tutaj sprawa jest dosyć nietypowa, jako że wojsko określiło zamówienie gwarantowane oraz zamówienie opcjonalne. To pierwsze przewiduje 97 ciężarówek o łącznej wartości ponad 85 milionów złotych brutto. W tym drugim zamówieniu mamy zaś 403 pojazdy, które trafią do wojska najprawdopodobniej, lecz nie na pewno, a ich łączna wartość to 354,5 mln złotych brutto.

Dla osób, które nie dowierzają w podane kwoty, zamieszczam fragment oficjalnej informacji Ministerstwa Obrony Narodowej:

Minister wziął udział w ceremonii podpisania umowy na dostawę 500 sztuk samochodów średniej ładowności wysokiej mobilności Jelcz 442.32 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, przeznaczonych m.in. dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Gwarantowana część kontraktu przewiduje zakup 97 pojazdów za ponad 85 mln zł, a opcja na kolejne 403 ciężarówki jest warta ponad 354 mln zł.

Jelcz 442.32