Modele ciężarówek spotykanych na autostradzie A2 i drodze nr 5, zarówno azerskich, jak i holenderskich

Więcej modeli Michała znajdziecie na Facebooku – MM Trucks & Modells

Zdjęcia prawdziwych egzemplarzy pochodzę ze zbiorów Truck-Spotters.eu

Boże narodzenie już w tym tygodniu, więc idealnie wpasowuje się w to temat modeli samochodów, czyli zabawek dla dużych chłopców. Już po raz drugi chciałbym zaprezentować kilka miniaturek autorstwa Michała Miękiszaka z Gniezna, którego talent do przerabiania modeli pokazywałem już w artykule Fascynująca kolekcja modeli ciężarówek z Europy Wschodniej – od starego Pekaesa, po białoruskie złomy. Jak wówczas tłumaczyłem, Michał jest także zapalonym fotografem i przygotowując modele stara się odwzorować pojazdy na co dzień spotykane przez niego na autostradzie A2 lub drodze krajowej nr 5, gdzie zazwyczaj „poluje” na ciężarówki. A że od poprzedniego artykułu minęło dobrych kilka miesięcy, czas na kolejną porcję miniaturowych ciężarówek z wielkopolskich dróg.


DAF z napisami „Limited Edition” to prawdziwy klasyk polskich szos, dlatego też w kolekcji Michała nie mogło obejść się bez takiej miniaturki. Odwzorowała ona egzemplarz z firmy R.Trans, zachowując nawet takie detale, jak certyfikat L na składanej tablicy, czy oklejenie klimatyzatora.

mm_models_99 mm_models_5

Firma Hoffmann chwaliła się swego czasu, że jako pierwsza w Polsce, już w 2013 roku, wprowadziła do eksploatacji model TGX Euro 6 od MAN-a. Tymczasem właśnie taką konstrukcję, połączoną z silosem, stworzył ostatnio Michał. Identyczne na obu zdjęciach są chociażby numery boczne.

mm_models_88 mm_models_8

DAF-y z naczepami Van der Wal i tablicami rejestracyjnymi z Azerbejdżanu to kolejny stały, a nawet i kultowy widok z autostrady A2. Widoczne poniżej samochody reprezentują egzemplarz modelu XF105, który miał do naszego kraju około 3 tys. kilometrów.

mm_models_44 mm_models_7

To kolejny motyw ze Wschodu, lecz już Wschodu znacznie bliższego. Białe Renault Premium ma barwy ukraińskiego specjalisty od transportu maszyn NeGabarit i w wydaniu miniaturowym ma nawet dokładnie takie same flagi za szybą, jak oryginał, a do tego w pełni zgadza się konfiguracja.

mm_models_33 mm_models_3

DAF XF105 jednego z podwykonawców firmy Mandersloot również doczekał się miniatury. I w skali 1:87, i na żywo, zestaw ten prezentuje się doskonale, oczywiście za sprawą gustownego malowania.

mm_models_55 mm_models_9

A to już motyw fiński, mianowicie Volvo FH noszące barwy fińskiego przewoźnika RL-Trans. Uwagę zwraca tutaj wymieszanie elementów przodu od modeli FH oraz FH16, które Michał przeniósł także do modelu.

mm_models_22 mm_models_1

Firmie Intra udało się zaistnieć na rynku modeli w stali 1:87, za sprawą modeli z firm Herpa oraz AWM. Scania Streamline w barwach tego przewoźnika nigdy jako oficjalny model nie była jednak oferowana, a widoczny poniżej egzemplarz to własne dzieło Michała, bazujące na ciągniku Herpy. Zwróćcie uwagę na urządzenia do opłat za szybą, rozmieszczone „toczka w toczkę” identycznie.

mm_models_11 mm_models_2

Asco Trans Group to firma z Kazachstanu, której ciężarówki regularnie widywane są w Polsce, oczywiście na A2. Poniżej można zobaczyć Volvo FH w tych właśnie kazachskich barwach.

mm_models_77 mm_models_4

To już natomiast wyjątek, mianowicie ciężarówka, której w Polsce nie spotkanie. Michała po prostu urzekła Scania 143 od holenderskiego przewoźnika nazwiskiem Hazeleger i postanowił oddać jej klasyczne piękno z 87-krotnym pomniejszeniu. Udało mu się to wprost idealnie.

mm_models_66 mm_models_6

A na koniec zostaje nam prawdziwą duma i radość Michała, czyli przepiękny model Scanii z holenderskiej firmy Tijs De Koning, regularnie zapuszczającej się do naszego kraju z żywymi zwierzętami. Michał miał kilkukrotnie okazję spotkać tę ciężarówką, a nawet umówić się na specjalną sesję fotograficzną, podczas gdy dodatkowym efektem tych spotkań jest właśnie poniższy model. Bazuje on na ciągniku siodłowym oraz naczepie z firmy Herpa, przy czym pierwszy z tych pojazdów został gruntownie zmodyfikowany, podczas gdy drugi powstał niemalże od podstaw, zachowując tylko oryginalne podwozie. Można to sobie uświadomić oglądając poniższe zdjęcia wykonane w czasie budowy.

tijs_de_koning_model_11 tijs_de_koning_model_22 tijs_de_koning_model_33 tijs_de_koning_model_44 tijs_de_koning_model_1 tijs_de_koning_model_2 tijs_de_koning_model_3